چوار شه‌ممه‌ 27 كانونی دووه‌م 2021
ماڵەوە / فارسی / اتحادیه‌ زنان مریوان / رشاد مصطفی سلطانی
رشاد مصطفی سلطانی

اتحادیه‌ زنان مریوان / رشاد مصطفی سلطانی

 اتحادیه‌ زنان مریوان تشکیلاتی غیره‌ حزبی ،که‌ بیانگر افق های دمکراتیک ، بینش های متفاوت و همکاری های مدنی بود .

  سوید ، آبانماه‌ 1392 شمسی

        مکان : شهر مریوان.

        زمان  : در آستانه‌ی قیام ملت های ایران.

       ابزار : بنیان نهادن اولین ارگان سیاسی زنان. ‌

       عنوان : اتحادیه‌ زنان مریوان.

        هدف: ارتقا آگاهی زنان بر بطن مبارزات مدنی.

      تاریخ آینه‌ و حکایت خوان فاز سیاسی جوامع بشری است . تابلوئی که‌ بر دیوار ساختمان محقری در مریوان نصب شده‌ ، هزاران قصه‌ و یادگار جاویدان را در خود پنهان کرده‌ است . این تابلو در ظاهر  میدان محدود و کوچکی را به‌ چشم منتقل می سازد. اما در حقیقت فاز تاریخی حساس و جاویدان و سرفرازی را در بطن خویش دارد و بلا شک گویاتر از هزاران نامه‌ است . این تابلو حاصل رنج و فداکاری  شبانه‌ روزی دختران و زنان انقلابی مریوان بوده‌ تا، توانسته‌ بر دیوار ساختمانی کوبیده‌ شود . زمانیکه‌ این تابلو بر قامت شهر آزادگان نمایان شد ،پیشمرگ های  جان بر کف “کۆمه‌ڵه‌ ” حاکمیت شهر را در سطوح مختلف تقبل کرده‌ بودند . ارتجاع  در قالب مکتب قرأن ، قیاده‌ موقت و فئودال های کهنه‌ ساواکی متشکل در تشکیلات اسلامی- عشایری  با این تشکیلات غیره‌ حزبی، بشیوه‌های نهان و آشکار دهن کجی و مخالفت میکردند . زنان و  دختران انقلابی که‌ در این تشکیلات خود را یافته‌ و متشکل کرده‌ بودند ،در جوار مردم قهرمان مریوان و پیشمرگانش ، در ارتقا دادن آگاهی سیاسی و مدنی به‌ ” زنان ” چه‌ در سطح روستاها و چه‌ در سطح شهر مریوان فداکارانه‌ و نستوه‌ و با عزمی راسخ در تلاش بودند . اتحادیه‌ زنان مریوان تشکلی دمکراتیک و ابتکاری خردمندانه‌ و حکیمانه‌  بود، که‌ بر بستر و زمینه‌ فرهنگی و سیاسی دوره‌ی مشخصی از جنبش مترقی و سیکولار کردستان شکل و پا گرفت .  اولین تشکیلات زنان است که‌ برای اولین بار در جامعه‌ کردستان متولد شد . بعید بنظر میرسد که‌ ” تاریخ” چنین ارگان و نهاد پر نفوذی و صاحب اتوریته‌ای را در مناطق دیگر کردستان (  که‌ در ترکیه‌، عراق و سوریا و ارمنستان قرار دارند) ثبت کرده‌ باشد. در این تشکل بینش ها و تفکرات مختلف ، درجوار هم و در جهت خدمت به‌ مسایل زنان همدیگر را به‌ عناوین گوناگون تحمل کرده‌ و بهمین علت یکی از نهاد های مردمی، دمکراتیک و مدنی شهر مریوان بود . آوازه‌ و شهرت این اتحادیه‌ مرزها را بسرعت در نوردید و گویا ماسمیدیای جهانی مطالبی ارزنده‌ و معتبر در وصف این ارگان دمکراتیک پخش کرده‌اند .  هژمونی و اعتبار و وزن سیاسی  این اتحادیه‌ در وهله‌ی اول مرهون زحمات رهبر صادق و کاریزمای کۆمه‌ڵه‌ ،هم چنین دختران و زنان انقلابی کۆمه‌ڵه‌ و در مراحل  بعدی  تلاش های سازمان ها سیاسی فعال در مریوان بود . در این تشکل دمکراتیک زنانی که‌ اعضاء،هوادار و فعال سیاسی کۆمه‌ڵه‌ بودند اکثریت را داشته‌ و زنان دیگری از سازمان های پیکار ، چریک های فدائی، راه‌ کارگر ، حزب توده‌ و اتحادیه‌ کمونیست ها حضور داشتند . اتحادیه‌ زنان مریوان، در مقیاس منطقه‌ای صاحب اتوریته‌ و نفوذ گسترده‌ای بود ، اما در مقیاس تاریخی، مستقیمأ نقش خود را بر تارک و پیشانی تاریخ حک کرده‌ ودر بعد سیاسی قدمی فوق العاده‌ بزرگ و جاویدان بر داشته‌ است.  دختران و زنان انقلابی که‌ در این اتحادیه‌ فعال و شبانه‌ روز در تلاش بودند،‌ کاتگوری مردسالاری، ارتجاع اسلامی، فضای میلیتاریزه‌ مریوان، قید و بند افکار فسیلی و  زهر آلود خانوادگی  را با شهامت و جسورانه‌ نپذیرفتند و ارزشی برای این موانع قایل نبودند. اسامی آنهائی که‌ بذر بینش عدالت خواهی را در میان  تهیدستان منطقه‌‌ مریوان پخش کردند چنین است :

 1- فاطمه‌ محمدی 2- ملکه‌ مصطفی سلطانی 3- ناهید محمدی   4- شمسی سلیمانی5- سعدیه‌ نسیمی 6- مرضیه‌ فریقی*      7 – معصوم خالدی 8-  مهری گداز گر 9- طلعت خالدی 10-شرافت قاسم نژاد ( پیشگام )    11- دلیله‌ رستمی( فعال کانون دانش اموزان )         12 – فراست قاسم نژاد   13- ج- رستمی(پیشگام )14-  داده‌ نجیبه       ‌15 – گاف . فی  16- نون، قاف 17-چیمن دارابی 18- نون ، دال         19- بێ ، میم عین الف  20- نون ، قاف  21- لام ، کاف ‌ 22- نون ، نون  23- نون ، صاد زی 24- فی، صاد زی ‌ 25- کاف ، کاف  26-  آلف ، الف  27- نون ،ا لف   28-  … 29-  … 30- …

 پایان  نوامبر    2013   

   *  در غنا بخشیدن به‌ این سند تاریخی اگر، کسی خاطره‌ و مطلب  تازه‌ای دارد میتواند آنرا اضافه‌ نماید و مرا رهین منت خویش نموده‌ و  در این رهگذر  بی نهایت سپاسگذارم.                                                                        

روشنگری های لازم:

1- Mullahs  Without Mercy – Human rights and Nuclear              Weapons  by: Geoffrey Robertson

 First published in Great Britain in 2012.

 1-  کتاب بالا بزبان انگلیسی منتشر گردیده ‌و ‌ بینش و مواضع سیاه‌ تر از سیاه‌ جمهوری اسلامی ایران  نسبت به‌ زنان ، بگونه‌ای در آن منعکس شده‌ است.  میتوان تیتر کتاب را این چنین ترجمه‌ نمود.                      ” ملاهای بی رحم و بی وجدان ! “

2-  متاسفانه‌ در میان فعالان اتحادیه‌ زنان خانم” مرضیه‌ فریقی” که‌ از خوانندگان موفق و محبوب آواز کلاسیک بوده‌ و خدمات داوطلبانه‌ای به‌ کودکان کردستان ارائه‌دادند، در کشور سوید فوت کردند. یاد مرضیه‌ ی عزیز و گرانمایه‌ در دل میلیون ها انسان زنده‌ و گرامی است.

بابەتی هاوپۆل

مصدومیت یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاع در ارتفاعات مرزی بانه

یک کولبر بر اثر سقوط از ارتفاعات مرزی روستای برویشکانی شهرستان بانه واقع در استان …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.