دوو شه‌ممه‌ 27 ئایار 2019
ماڵەوە / فارسی / بیشتر بی خانمان شدگان کوهستانهای شنگال نجات یافتند

بیشتر بی خانمان شدگان کوهستانهای شنگال نجات یافتند

طی عصر دیروز و صبح امروز یکشنبه 19مرداد دهها هزار از بی خانمان شدگان کوهستانهای شنگال پس از اشغال شهرشان توسط داعش با همکاری نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان و گریلاهای پ.ک.ک نجات یافتند و به مناطق امن منطقل شدند.

صبح امروز یکشنبه با رسیدن نیروهای کمکی پیشمرگه و گریلاهای پ.ک.ک به کوهستانهای شنگال بیشتر این اهالی که تعدادشان بیش از 150هزار نفر میبود و به مدت 5روز را بدون هیچ خوراکی گذراندند نجات یافتند.
 اگر چه آمار دقیقی از تعداد قربانیان این رخداد در دسترس نیست ، اما گفته میشود نزدیک 80 نفر که اکثرا کودک و سالخورده بوده‌اند در اثر تشنگی و گرما جان خود را از دست داده اند.
  ‘برکات’ خبر نگار تلویزیون روداو که در میان بی خانمان شدگان بود، صبح امروز یکشنبه نجات یافت و به محل کارش در اربیل رسید در برنامه زنده‌ای با بازگویی شواهدش از کوهستانهای شنگال در طی 5روز گذشته چند بار به گریه افتاد و گفت در سر راه چندین جنازه را دیده که توسط سگها خورده شده بودند. خبرنگار روداو دو روز گذشته طی آخرین تماس تلفنی خود با روداو گفت بیستر مردم کودکانشان را گم کرده‌اند و خیلیها از فرط گرسنگی برگهای درختان را میخورند.
شنگال بزرگترین مرکز کردهای ایزدی است که ترکیبی از دین زرتشتی و آئین مانی و از ادیان دیرین مردم کردستان است. داعش پس از اشغال این شهر از شهروندان ایزدی خواسته یا مسلمان شوند، یا کشته خواهند شد.
 طی عملیات تهاجمی پیشمرگه از دیروز تا ظهر امروز یکشنبه بیشتر نقاط اشغال شده اقلیم کردستان، با حمایت هوایی جنگنده‌‌های نیروی هوایی آمریکا پاکسازی شد. شهرهای مخمور و گویر و دهها آبادی اطراف این شهرها که اکثرا ایزدی نشین هستند از ناقط آزاده شده طی 24ساعت گذشته هستند و سد موصل و شهر شنگال کماکان تحت اشغال داعش هستند.
ویدیوی نجات یافتن بی خانمان شدگان شنگال:
https://www.youtube.com/watch?v=GoI4tndi_XA

بابەتی هاوپۆل

اخباروگزارشات کارگری 1 اسفند1397

– هفدهمین روز بیخبری از پروین محمدی – سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه: دومین روز تجمع …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.