پێنج شه‌ممه‌ 22 شوبات 2024

صدور حکم نه سال و نیم زندان همراه با تبعید برای برادران کردپور

دادگاه انقلاب مهاباد دو روزنامه نگار کرد را مجموعا به تحمل 9 سال و شش ماه حبس تعزیری همراه با تبعید محکوم کرد.

خبرگزاری کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،برپایه گزارش آژانس خبری موکریان ، امروز شنبه 18 آبان ماه 92 “مسعود و خسرو کردپور”، دو برادر دربند پس از گذشت 250 روز بلاتکلیفی، به زندان و تبعید محکوم شدند.

برپایه این گزارش، “خسرو خسروی” یکی از وکلای مدافع این دو فعال حقوق بشر در این رابطه به خبرنگار موکریان گفته است : ” مسعود و خسرو، هردو بر اساس مواد 500 و 610 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 70 به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده اند”.

در ادامه این گزارش آمده که خسرو کردپور از بابت اجتماع و تبانی به تحمل 5 سال حبس تعزیری و از بابت فعالیت تبلیغی به تحمل 1 سال حبس تعزیری محکوم شده است و جمعا محکومیت خسرو 6سال است”.

این وکیل دادگستری همچنین در رابطه با حکم صادره برای مسعود کردپور اظهار داشت: ” وی از بابت اجتماع و تبانی به تحمل 3 سال حبس و از بابت فعالیت تبلیغی به تحمل 6ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شده است و جمعا دوران محکومیت مسعود نیز 3 سال و نیم است”.

خسرو خسروی در رابطه با حکم تبعید مدیرمسئول آژانس خبری موکریان به خبرنگار موکریان گفت: ” در ادامه حکم صادره برای خسرو کردپور آمده است: به منظور جلوگیری از تجری وی و دیگران با اختیار حاصله از ماده 23 قانون مجازات اسلامی مصوب 92،وی ملزم به 2سال اقامت اجباری در شهرستان کرمان و به منظور رعایت مسائل امنیتی زندان، “تبریز” به عنوان محل تحمل 5سال حبس مقرر تعیین می گردد.

“عثمان مزین” دیگر وکیل برادران کردپور در گفتگو با خبرنگار موکریان در رابطه با حکم صادره برای این دو فعال مدنی و تبعید خسرو کردپور به زندان تبریز اینگونه اظهار نظر کرد: ” در جلسات دادگاه بر اساس “مدارک محرمانه” که در حکم صادره به آن اشاره شده، بحثی صورت نگرفته وهیچ سندی به رویت متهمین و وکلای آنان نرسیده است، لذا استناد به مدارک محرمانه خلاف اصل تناظر و حقوق دفاعیه متهمین می باشد”.

مزین در ادامه افزود: توسل محکمه بدوی به سلب امنیت زندان مهاباد برای توجیه محکومیت خسرو کردپور به تبعید در زندان تبریز فاقد هرگونه دلیل ارتباطی مبنی بر اخلال موکل در نظم زندان مهاباد است و نباید فراموش کنیم که تبعید محکوم علیه موجب صدمه خانواده و بستگان موکل شده و این امر هم در تعارض با اصل فردی بودن جرم و مجازات است”

همچنین “عباس جمالی” و “خلیل بهرامیان” از وکلای مدافع کردپورها طی گفتگویی کوتاه در مورد اعتراض به حکم صادره برای برادران کردپور، به خبرنگار موکریان گفتند: “ما به حکم صادره از طرف دادگاه انقلاب مهاباد اعتراض داریم و چون حکم صادره در مرکز استان قابل تجدید نظرخواهی است، لذا در مهلت قانونی 20 روزه با هماهنگی دیگر همکاران لایحه اعتراضی را تقدیم دادگاه خواهیم کرد”.

گفتنی است؛ حکم مذکور در حالی برای این دو روزنامه نگار کرد صادر شده که این دو سه جلسه به صورت علنی در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی کیا با حضور وکلای مدافع خود در مورد این اتهامات: محاربه، فساد فی الارض، اجتماع و تبانی، توهین به رهبری و نشر اکاذیب از خود دفاع کردند. که نهایتا به اتهام “اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” محکوم و از دیگر اتهامات تبرئه شدند.

شایان ذکر است همکاران برادران کردپور در آژانس خبری موکریان ضمن اعتراض به حکم صادره برای این دو فعال مدنی، معتقدند: مسعود و خسرو کردپور هزینه راستگویی و دفاع از حقوق بشر و همچنین هزینه شکستن سکوت و سانسور خبری حاکم بر مناطق کردنشین در دوران احمدی نژاد را پرداخت می کنند لذا خواهان رسیدگی مجدد و قانونی به پرونده آنان هستند.

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.