شه‌ممه‌ 3 حوزه‌یران 2023

تلاشهای جهانی برای تعویق اعدام دو فعال عرب بی فرجام ماند

روز گذشته پنجشنبه مصداف با 22خرداد 1393 خانواده‌های علی چبیشاط و سید خالد موسوي از سوی نیروهای وزارت اطلاعات باخبر شدند که حکم اعدام این دو زندانی عرب اهوازی اجرا شده است.

فعالین حقوق بشر از ایران امروز جمعه خبر اعدام دو فعال عرب را در حالی تائید کردند که چشمشان به تعقیب پرونده این دو فعال در نهادهای حقوق بشری بین المللی بود. بنا به این اطلاعات  دو زندانی عرب اهوازی علی چبیشاط و سید خالد موسوی به صورت مخفیانه اعدام شده‌اند.

بنا به گزارش منتشر شده این دو زندانی سیاسی عرب اهوازی، حدود نود روز پیش توسط نیروهای اداره اطلاعات از زندان فجر دزفول به مکان نامعلومی منتقل شده بودند و تلاش‌های فراوان وكلا و خانواده‌های‌شان برای پیگیری وضعیت آن‌ها بی‌فایده مانده بود. اعدام این دو زندانی در حالی انجام شد که ماموران اطلاعات به خانواده‌های آنان در مورد برگزاری هرگونه‌ مراسم ختم هشدار داده‌اند.

سید خالد موسوی و علی چبیشاط به موجب دادنامه شماره ٩١٠٩٩٨۶١١٩٩٠١٢٢١ شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز در شهریور ١٣٩٢ به اتهام «محاربه » و «اقدام علیه امنیت ملی» به اعدام محکوم شدند.

این دو زندانی سیاسی به همراه چند نفر دیگر دو سال پیش به اتهام دست داشتن در انفجار خط لوله گاز دزفول توسط اداره اطلاعات شوش بازداشت شده بودند و پس از ماه‌ها تحمل شکنجه شدید جسمی و روحی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات اهواز مجبور به «اعترافات» اجباری شدند. اعترافات این دو توسط شبکه‌ی تلویزیونی پرس تی وی پخش شده بود.

پیشتر در اقدامی مشابه در بهمن ماه سال گذشته، وزارت اطلاعات، دو زندانی عرب اهوازی به نام‌های هادی راشدی و هاشم شعبانی را بدون اطلاع خانواده‌های‌شان اعدام کرده بود.

بابەتی هاوپۆل

زهرا محمدی به پنج سال حبس تعزیری محکوم و پرونده وی به اجرای احکام ارجاع داده شد

انجمن فرهنگی – اجتماعی “نوژین” اعلام کرد پس از طی کردن مراحل قانونی پرونده زهرا …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.