شه‌ممه‌ 23 ئه‌یلول 2023

یورش به فعالان محیط زیست در اصفهان بازداشت و جراحت دهها تن را به همراه داشت

بنا به گزارش فعالان محیط زیست از اصفهان، همزمان با تشکیل زنجیر اعتراضی به تداوم شک شدن زاینده رود و بی توجهی نهادهای مربوطه تمامی فعالین مورد یورش قرار گرفتند و در نتیجه آن دهها نفر بازداشت شده و چند نفر هم تاکنون بازداشت شده‌اند.

بنا بر اطلاع “کمپین صلح فعالان در تبعید”، پلیس با همکاری ماموران لباس شخصی از سمت میدان انقلاب و هتل پل، به جمعیتی که با فاصله 200متر از سی‌وسه‌ پل جمع شده بودند، یورش برد که این حملات منجر به زخمی شدن 2نفر شد که با آمبولانس منتقل شدند، همچنین حدود 7 تا 10 نفر از اجتماع‌کنندگان پس از ضرب و شتم شدید دستگیر و توسط خودروهای انتظامی منتقل شدند.

گزارشها حاکی از آن است که همزمان، گروه موتورسواران بسیج با مانور در میان جمعیت به رعب و وحشت و ضرب و جرح، حاضران اقدام کردند.

این تجمع خودجوش و مردمی که از طریق پیامک و دعوت در فضای مجازی شکل گرفته بود، مقارن ساعت ۹ صبح روز جمعه، با حضور تعدادی از فعالان محیط‌ زیست، در فاصله پل های تاریخی سی و سه پل تا خواجو،  در حمایت از زاینده‌رود و اعتراض به خشکسالی، به صورت زنجیره انسانی تشکیل شده بود.

تارنمای محلی “صاحب” در گزارشی از این گردهمایی نوشته است که علی‌رغم تجمع آرام  که بدون حمل پلاکارد و  یا حتی سر دادن شعار برگزار شده بود، پلیس از ساعات اولیه تجمع، سعی در متفرق کردن مردم داشت؛ اما در ادامه مقاوت مردم، منجر به حملات شدید عده‌ای مأمور در لباس شخصی و نظامی تبدیل شد.

در میان درگیری زنانی قابل‌ مشاهده بودند که با حمله پلیس چادر از سرشان افتاده بود و حتی مأمورین به مرد ۴۵ ساله‌ای که کودک به دوشش بود نیز امان ندادند و با باتوم وی را ضرب و شتم کردند به صورتی که کودک از بغلش بر زمین افتاد.

در جریان این یورش که حدود ۲۰ دقیقه به طول انجامید، پلیس به ضبط دوربین یکی از عکاسان و نیز موبایل‌هایی که از درگیری ها تصویر گرفته بودند، اقدام کرد.

بابەتی هاوپۆل

بازداشت حکیم محمدپوری، فعال زیست‌محیطی عضو انجمن پاژین بانە

در ادامە بازداشت فعالان کورد در کوردستان ایران، یکی از اعضای فعال انجمن زیست‌محیطی “پاژین” …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.