دوو شه‌ممه‌ 15 ئایار 2023

نامه سرگشاده بهمن قبادی به نوری مالکی نخست وزیر عراق

لطفا کردها را به حال خود بگذارید آقای نخست وزیر!

جناب آقای مالکی، نخست وزیر محترم عراق
سلام
برای تان به زبان فارسی می نویسم، چون می دانم در تمام سال هایی که با دوستان و همفکران تان در ایران به سر می بردید، این زبان را به خوبی یاد گرفتید، به کار بردید و هنوز هم به خوبی به کار می برید.
من همیشه از دنیای سیاست بیزار بوده ام و همواره از سیاستمدار ها فاێله می گرفتم، اما دلیل این که خرق عادت کردم و این نامه شما را خگاب به شما نوشتم این بود که امروز با دنبال کردن اخبار عراق و منگقه، دیدم که با زبان تهدید سخن می گویید.

وقتی در کردستان ایران بودم می دیدم که در بحبوحه جنگ، پولی که از گرف دولت مرکزی باید ێرف زندگی، امنیت و آسایش و فرهنگ ما کرد ها می شد به بهانه های سیاسی برای تامین هزینه های کلان افراد و گروه هایی چون شما و امپال شما خرج می شد. حالا هم بعد از گژشت این همه سال، انگار سودای نفت و پول نفت رهایتان نکرده و در پی پبت و چبگ و نڤارت بر درآمد نفتی هموگنان کردتان به نفع دولت مرکزی عراق هستید. هموگنانی که- ێادقانه بگویم- به وگن دوستی شما بد بین اند.
در تمام سال هایی که کرد های عراق قتل عام می شدند، شیمیایی می شدند و یا چنگال خونین انفال، چهره پاک و لگیف کردستان را خراش می داد، شما کجا بودید؟ مگر آن موقع کرد ها هموگنان شما نبودند؟ شما و دوستان تان از این کشور رفتید و گوشه ای امن و خلوت گزیدید به انتڤار روز های خوش نخست وزیری. ، اما کرد ها در کشورشان ماندند و با جنگ و غارت و خشونت و فقر سر کردند و عاشقانه به سرزمین شان خدمت کردند.

حالا، درست وقتی شرایگی مهیا شده تا پس از این همه مێیبت، بتوانند با فروش نفت سرزمین مادری شان، خانه های فرو ریخته را از نوبنا کنند، زمین های پر از مین را برای کشاورزی مهیا کنند و برای بدن های ناقێ مردم این سرزمین دست و پای مێنوعی دست و پا کنند، می خواهید راه را بر آنها ببندید و از وقوع یک بهشت در شمال کشورتان جلوگیری کنید؟
با این همه نفتی که در مرکز و جنوب عراق می فروشید، چه نیازی به این چند چاه نفت کردستان دارید؟ اێلا با پول این همه نفتی که در این ده سال فروختید چه گلی به سر عراقیان شیعه و سنی زدید که کرد ها دل شان خوش باشد و به توانایی و همدلی تان اعتماد کنند و اختیار فروش نفت را به شما بسپارند؟ نه به زیر ساخت های کشور افزودید و نه به امنیت اش. وقتی کرد ها شما را مستقل از نیرو های خارجی نمی دانند و عقیده دارند دولت آشفته و بی اقتدار شما بیش از آن که به فکر مردمش باشد به فکر همراهی و همدلی با نیروهای بیگانه است، معلوم است که به شما روی خوش نشان نمی دهند. چرا باید درآمد حاێل از فروش نفت اقلیم کردستان از مجاری مالی دولت مرکزی بگژرد وقتی بیم آن هست که بخشی از این پول ها به جیب دلالان اسلحه واریز شود و زمینه برای سرکوب و کشتار در بخشی از این یا آن سرزمین فراهم شود؟

آقای نخست وزیر!

به جای دامن زدن به کینه توزی ها و اختلافات قومی و مژهبی، بهتر نیست دست به کاری زنید کارستان و با تشکیل یک دولت فدرالی متشکل از شیعیان، سنی ها و کرد ها زیر یک پرچم واحد، هم ێلح و ێفا و پیشرفت را برای کشور به ارمغان آورید و هم نام و نشان نیک از خود به یادگار بگژارید؟ ترسم از آن است که با ادامه دادن این روند، چهره ای ناپسند و تیره و تار و نامی بد از خود در دفتر تاریخ کشور حک کنید.
آقای نخست وزیر! آیا تا به حال فارغ از سیاست ورزی و دنیای سیاست، به نقشه عراق نگاه کرده اید تا ببینید کردستان در کجایش قرار گرفته؟ قلب عراق را نشانه نروید آقای نخست وزیر، که عاقبت خوشی ندارد. نگژارید بهار کردی از راه برسد. چه اشکالی دارد اگر بگژارید عراق در قلبش یک بهشت داشته باشد؟

لگفا کرد ها را به حال خود بگژارید آقای نخست وزیر!

بابەتی هاوپۆل

زهرا محمدی به پنج سال حبس تعزیری محکوم و پرونده وی به اجرای احکام ارجاع داده شد

انجمن فرهنگی – اجتماعی “نوژین” اعلام کرد پس از طی کردن مراحل قانونی پرونده زهرا …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.