شه‌ممه‌ 22 ئه‌یلول 2018
ماڵەوە / فارسی / یک زندانی سیاسی کُرد جانش را از دست داد

یک زندانی سیاسی کُرد جانش را از دست داد

 یک زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان سلماس به دلیل ایست قلبی و تاخیر در اعزام به مراکز پزشکی جان خود را از دست داد.

بنا به خبرهای منتشر شده روز پنجشنبه ۲۸ خرداد، “انور لاجورد” از زندانیان سیاسی کُرد زندان مرکزی شهرستان سلماس در این زندان دچار حمله قلبی می شود و دو روز پس از اعزام به یکی از مراکز درمانی تبریز جان خود را از دست داده است.

فرزند این زندانی سیاسی کُرد در گفتگو با هرانا اظهار داشته “پدرم حدود نه ماه پیش برای گذراندن حبس بازداشت و به زندان سلماس منتقل شده بود، روز سه شنبه به طور ناگهانی حالش خراب شده و بیهوش شده بود، مسئولین زندان به گمان اینکه یک بیهوشی ساده است زیاد جدی نگرفتند و بعد از حدود دو سه ساعت که به هوش نیامد حاضر شدند وی را به بیمارستان منتقل کنند، اول به بیمارستان خوی بردند هنوز زنده بود و بعد منتقل شد بیمارستان تبریز و آنجا بعد دو روز فوت کرد”.

انور لاجورد اهل روستای بروشخوران شهرستان سلماس بود و در سال ۱۳۸۶ به اتهام همکاری با حزب حیات آزاد کُرد بازداش شد و پس از دو ماه بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و سلماس به قید وثیقه آزاد شده بود.

این زندانی سیاسی در دادگاه بدوی به چهار سال حبس محکوم شده بود که بعدها در دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس تعزیری کاهش یافت.

به گفته بهنام لاجورد پدرش یک کارگر ساده بوده که “با احتساب ایام بازداشت، آخرین روزهای حبس خود را در زندان سلماس سپری می کرد”.

بابەتی هاوپۆل

درخواست برای آزادی معلمان زندانی از طرف اتحادیە معلمان بریتانیا

اتحادیە معلمان بریتانیا  با ایجاد یک کمپین اینترنتی خواستار آزادی اسماعیل عبدی و دیگر معلمان …

لێدوانه‌کان