ماڵەوە / فارسی / آمار مین‌های کارگذاری شده در کُردستان ایران و اقلیم کُردستان_عراق

آمار مین‌های کارگذاری شده در کُردستان ایران و اقلیم کُردستان_عراق

آمارها نشان می دهند که حدود 16 تا 20 میلیون مین کارگذاری شده در ایران وجود دارد و اکثر آن در 4 استان کُردنشین “ایلام، کرمانشاه، کُردستان و آذربایجان غربی” می باشد.

به گفته ساکنان بومی پاک کردن این مناطق گهگدار صورت می گیرد و مراکز دولتی تا عمق 30 سانتیمتری را پاک می کنند و بنا به کنوانسیون مصوبه اداره پاکسازی مین، لازم است که مناطق مینگذاری شده تا عمق 80 سانتیمتری مینروبی شود.

همچنین بنا به آمارهای اداره عمومی مسائل مربوط به مین در اقلیم کُردستان_عراق اعلام کرد 3 هزار و 24 منطقه مینگذاری شده وجود دارد که 776 کیلومتر مربع از خاک اقلیم را دربر گرفته است.

حدود 24 سال است که چندین سازمان جهانی و اکنون اداره عمومی مسائل مربوط به مین مشغول پاکسازی این مناطق می باشند تا کنون توانسته اند 150 کیلومتر مربع را مینروبی کنند.

در اقلیم کُردستان تا کنون مین 15هزار شهروند را قربانی کرده و ضمن آن نیز صدها هکتار از زمین های زراعی را درنوردیده و 50 هزار راس از دام را تلف کرده است، اما زمانی که کنفرانس و نشست های مسائل مربوط به مین در سطح جهان برگذار می شود اقلیم کُردستان_عراق به این نشست ها فراخوانده نشده است.

سازمان جهانی مین اعلام کرده است، که هزینه کارگذاشتن یک مین (10_90) دلار می باشد و خنثی کردن هر مین (300 _1000) دلار هزینه بردار است.

بابەتی هاوپۆل

اخباروگزارشات کارگری 1 اسفند1397

– هفدهمین روز بیخبری از پروین محمدی – سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه: دومین روز تجمع …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.