هه‌ینی 19 تشرینی یه‌كه‌م 2018
ماڵەوە / فارسی / به‌علت ترس از نفوذ ایران ده‌ها قبیله سنی عراق به داعش پیوسته‌اند

به‌علت ترس از نفوذ ایران ده‌ها قبیله سنی عراق به داعش پیوسته‌اند

گروه “دولت اسلامی” به‌تازگی ویدئویی از نشست قبایل سنی در استان انبار عراق را منتشر کرده که در آن سران ۵۰ قبیله به دلیل ترس از نفود ایران و شبه‌نظامیان شیعه در عراق با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش اعلام بیعت می‌کنند.

در کنفرانس “ائتلاف ضدداعش” که به‌تازگی در پاریس برگزار شد، آمریکا و متحدانش اعلام کردند که گروه “دولت اسلامی” را نمی‌توان تنها از طریق “نظامی” شکست داد و باید در عرصه سیاسی نیز با جاذبه‌ی این “گروه تروریستی” برای مردم منطقه، به‌ویژه “پیروان اهل سنت” را مبارزه کرد.

اما برخلاف تلاش‌های بین‌المللی بسیاری از قبایل سنی در عراق و سوریه نسبت به “تبلیغات ضدداعش” بی‌اعتنا بوده و نه تنها از این گروه افراطی پشتیبانی می‌کنند، بلکه آماده همکاری با آنان هستند. پیشتر نیز ناظران سیاسی گفته بودند که بدون حمایت ساکنان منطقه امکان پیشروی “دولت اسلامی” در عراق و سوریه وجود ندارد.

گروه “دولت اسلامی” با انتشار ویدئویی از نشست سران دست‌کم ۵۰ قبیله سنی در استان انبار عراق، مدعی شد که سران این قبایل با ابوبکر بغدادی، خلیفه خودخوانده مسلمان جهان رهبر گروه “دولت اسلامی” بیعت کرده‌اند. در این ویدئو گفته می‌شود که این نشست در روز شنبه (۳۰ مه) در رمادی برگزار شده است.

بابەتی هاوپۆل

ابعاد اعتصاب و ادامه کسادی بازار در شهرهای مختلف ایران

در ادامه اعتراض‌ها به وضعیت نامساعد اقتصادی ، تنش در بازار ارز و نبود چشم‌انداز …