ماڵەوە / فارسی / سازمان ملل: ایران دست‌‌کم از شش سال پیش به حوثی‌ها اسلحه می‌دهد

سازمان ملل: ایران دست‌‌کم از شش سال پیش به حوثی‌ها اسلحه می‌دهد

بر اساس گزارش محرمانه کارشناسان سازمان ملل متحد که به شورای امنیت این سازمان فرستاده شده، ایران دست‌کم از سال ١٣٨٨ مشغول مسلح کردن شورشیان حوثی شیعه‌مذهب یمن است.
به گزارش سازمان ملل متحد، این گزارش به دنبال تحقیق کارشناسان سازمان ملل درباره شناسایی یک کشتی ایرانی به نام “جهان” در سال ٩٢ از سوی دولت یمن است که برای شورشیان این کشور اسلحه می‌برد.
اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که کشتی “جهان” در ادامه دیگر کشتی‌هایی بوده که دست‌کم از شش سال پیش از طریق دریای یمن برای شورشیان یمن اسلحه می‌آورده است. این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که مبدأ این کشتی‌ها ایران بوده و این کشتی‌ها علاوه بر حوثی‌ها در یمن، مقصدهایی نیز در کشورهای همسایه داشته‌اند.
به غیر از کشتی “جهان”، کارشناسان سازمان ملل متحد ۵ کشتی دیگر ایرانی را شناسایی کرده‌اند که که برای حوثی‌ها اسلحه آورده‌اند.
همچنین این گزارش افشا کرده که در سال ٩٠ یک کشتی ماهیگری ایرانی، از سوی نیروهای دولت یمن توقیف شد که در آن ۹۰۰ راکت ضدتانک ساخت ایران وجود داشت و قرار بود به دست حوثی‌ها برسد.
گفتنی است سازمان ملل متحد که در سال ٨٦ با صدور قطعنامه‌ای ایران را از فروش اسلحه، و همه کشورها را نیز از هرگونه انتقال اسلحه ایرانی منع کرد.

بابەتی هاوپۆل

دادگاه انقلاب مریوان؛ عادل پروازه از اتهامات انتسابی تبرئه شد

عادل پروازه شهروند اهل مریوان، توسط دادگاه انقلاب این شهر از اتهامات مطروحه تبرئه شد. …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.