چوار شه‌ممه‌ 29 ئازار 2023

آمریکا 9 شرکت و شخص دیگر را به نقض تحریم های ایران متهم کرد

وزارت دادگستری ایالات متحدە آمریکا اعلام کرد، 4 شرکت و 5 شخص، تجهیزات الکترونیکی و نظامی را بە صورت “غیرقانونی” بە ایران صادر کردەاند.

بە گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت‌ها وا اشخاص از طریق تایوان و ترکیە این محصولات را بە ایران منتقل کردە و این اتهامات در حالیست کە قرار است شش قدرت جهانی و گروە 5+1 بە رهبری آمریکا یکم اردیبهشت‌ماە مذاکرات هستەای را از سر بگیرند.

بر اساس گفتە این دادگاە آمریکا، این پنج شخص بە خرید 28 میلیون قطعە نظامی بە ارزش 24 میلیون دلار متهم شدە و این افراد با انتقال این قطعات به ایران، تحریم‌های آمریکا در مورد ممنوعیت صادرات فن‌آوری این کشور را نقض کردەاند.

این نوع از فن‌آوری می‌تواند در سیستم‌های مختلف نظامی از جمله در موشک‌های کروز و موشک‌های زمین به هوا مورد استفاده قرار بگیرد.

هویت این اشخاص متهم، بهرام مکانیک 69 ساله، تورج فریدی 46 ساله و خسرو افقهی 71 ساله سه فردی هستند که در تهیه این تجهیزات فعال بوده‌و هر سه نفر هم‌اکنون در ایالات متحده در بازداشت هستند.

آرتور شیو و متین صادقی از دیگر متهمان این پروندە در خارج از خاک آمریکا تحت تعقیب قرار دارند.

شرکت هوسودای تایوان و فاراتل پارسیان کە متعلق بە بهرام مکانیک و خسرو افقهی است در انتقال این محصولات بە ایران نقش داشتە است.

شرکت فارتل پارسیان محصولاتی مانند “منابع تغذیه اضطراری” را به مشتریانش از جمله وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی ایران عرضه می‌کرده است.

چندی پیش شرکت پی‌پال  (PAYPAL) کە یک شرکت بین‌المللی مهم و فعال در عرصه تراکنش‌های مالی الکترونیکی است و در زمینه پرداخت پول از طریق آنلاین در جهان فعالیت دارد، به دلیل نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا به پرداخت 7.7 میلیون دلار جریمه شد.

‌همچنین، آمریکا شرکت نفتی “شلومبرژه” را به دلیل همکاری با ایران در دور زدن تحریم‌های نفتی به پرداخت 232 میلیون دلار جریمه و غرامت محکوم کردە است.

این تحریم‌ها به دلیل اصرار جمهوری ایران برای ادامه دادن برنامه هسته‌ای از سال 2006 میلادی برقرار شده کە هدف تحریم‌ها، متوقف کردن تلاش‌های ایران برای دسترسی به تکنولوژی ساخت سلاح اتمی است.

بابەتی هاوپۆل

زهرا محمدی به پنج سال حبس تعزیری محکوم و پرونده وی به اجرای احکام ارجاع داده شد

انجمن فرهنگی – اجتماعی “نوژین” اعلام کرد پس از طی کردن مراحل قانونی پرونده زهرا …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.