سێ شه‌ممه‌ 25 حوزه‌یران 2024

سیاست تحریم ومذاکره امریکا در قبال ایران؟ /ناصر مستشار

اساسا نیروهای اپوزیسیون یک کشور علیه حاکمیت ستمگر باید به مردم آن کشور تکیه داشته باشد نه به تضاد ها و دشمنی های ممالک قدرتمند جهان علیه حکومت کشورشان.آنها هر آئینه دریک سازش تاریخی به همه وعده های خود پشت پا خواهند زد واپوزیسیون را ناکام رها خواهند کرد!
در همین رابطه سازش ها و تضاد های دولت امریکا با حکومت اسلامی هیچگاه نمی تواند عزم مردم ایران را در در بدست آوردن حاکمیت ملی خدشه ای وارد آورد!
برای مثال در جنگ های ایران در عصر قاجار با روسیه تزاری ، فتحعلی شاه به کمک های نظامی فرانسه بسیار دلبسته بود اما به ناگاه در سازش روسیه با فرانسه همه امید های ایران عقب مانده برباد رفت!
سیاست های به غایت غلط کاخ سفید در36ساله گذشته در قبال ایران، آنچنان امریکا را به زبونی کشانده است که برای دلربائی آز آخوندها ـ سیاست گذاران کاخ سفید دست به هر ترفندی می زنند تا مهر رهبران جمهوری اسلامی را کسب نمایند.امریکا باتمام قوا برای آشتی با پایوران رژیمی که همچنان در محور شرارت خوانده می شود دست به تلاش آشکار و پنهان روی آورده اند اما در ظاهر توپخانه آنها بدون گلوله در حال شلیک هست ودر این رهگذر جمهوری اسلامی هرچه بیشتر مغرورتر و طلبکارتر شده است.
در این میانه تنها حقوق مردم ایران از جانب امریکا ،طی 57سال گذشته ضایع شده است .اینک رژیم اسلامی باآگاهی مستند به نقاط ضعف بیشمار امریکا، مدتهاست که در برابر رهبران کاخ سفید ناز وکرشمه می آید تا با امریکا به آشتی برسد واز سوی دیگر در برابر مردم ایران خودرا مقتدر نشان میدهد که این امریکا است که برای رابطه گیری با جمهوری اسلامی تلاش می ورزد نه رژیم اسلامی؟
همه بخوبی میدانند که رهبران رژیم اسلامی از سالها پیش در پشت صحنه با نمایندگان امریکا در حال مذاکره بوده اند.اینک این ایران اسلامی هست که برای امریکائی که در حال بحران بسر می برد ـ سیاست اصلی و رابطه گیری با خود را تعین می کند.جمهوری اسلامی بخاطر موقعیت استراژیکی ایران در کنار خلیج فارس و همسایگی روسیه به دختر زیباروئی شباهت یافته است که امریکا مانند یک جوان خواستگار و ثروتمند برای بدست آوردن دگربار آن دختر جوان دست به هر کاری می زند!امریکا از یک طرف تحریم های خود را علیه جمهوری اسلامی تمدید می نماید واز سوی دیگر دست آشتی بسوی رهبران جمهوری اسلامی دراز کرده است.
امریکا از نزدیکی ایران وروسیه در وحشت بسر می برد لذا امریکا نمی خواهد ایران را آنقدر تحت فشار بگذارد که ایران ناچارا هرچه بیشتر به سوی روسیه کشانده شود.روسیه با تمام قوا آرزو می نماید تا رابطه ایران و امریکا به بهبودی نگراید تا امنینت مرزهایش همچنان مطمئن باقی بماند.روسیه بخوبی می داند اگر ایران بسوی امریکا متمایل شود منطقه دستخوش تحولات منفی خواهد گردیدد وبه ضرر روسیه تمام خواهد شد. در رابطه گیری و آشتی ایران وامریکا لوله های ارزان گاز ایران به اروپا خواهد رسید و کشورهای اروپا از انحصار خرید گاز روسیه رهائی خواهند یافت . به همین جهت روسیه تلاش می ورزد تا با فروش مجهزترین سلاح های مدرن ـ ایران را در دست یابی به سلاح اتمی یاری رساند تا ایران همیشه در بحران و محاصره اقتصادی بماند. تاکنون نشان داده شده است که برای رهبران جمهوری اسلامی ، کسب سلاح اتمی با همیاری روسیه از همکاری با امریکا بیشتر اهمیت دارد.
نزد رهبران جمهوری اسلامی ،عصر تهدید های اسرائیل و امریکا علیه ایران بسر آمده است و ایران دیگر آنها را در کار انجام شده می بیند که باید ایران اتمی را بپذیرند .اگر امریکا در ایران لابی هائی دارد که زمینه روابط ایران و امریکا را بهینه سازی می نمایند به همان اندازه روسیه نیز در ایران از طرفدارانی برخوردار است که همچنان بر روابط صمیمانه با روسیه پافشاری می ورزند تا منافع امریکا در منطقه تامین نگردد. بخشی از سرمایه داران و بانکداران ایرانی ترجیح می دهند تا ایران همیشه در دوران تحریم ها بسر ببرد تا آنها بتوانند تجارت های انحصاری خود را با کشور های چین و روسیه و سرمایه داران مافیائی غرب ادامه دهند تا در این راه به در آمد های افسانه ائی دست بیابند !اما دلربائی های امریکا در برابر جمهوری اسلامی نیز از حد واندازه ائی برخوردار است ،چراکه امریکا با سیاست های آشتی جویانه خود در برابر جمهوری اسلامی ،می خواهد به همه جهانیان نشان دهد که امریکا سیاست های دوستانه ائی در برابر ایران اسلامی بکار بست اما این ایران بود که همچنان بر سیاست های خصمانه خود پافشاری می نماید.
اگر پروسه فوق را امریکا بدرستی علیه جمهوری اسلامی هدایت نماید ،آنگاه دست های امریکا برای بکار گیری گزینه های سخت تر علیه سیاست های اتمی جمهوری اسلامی بازتر خواهد شد.در حال حاضر تنها این امریکا نیست که برای آغاز مذاکرات برای جمهوری اسلامی شروطی را تعین می نماید ،بلکه جمهوری اسلامی نیز برای آغاز تفاهم با امریکا ـ پیش شرط هائی را تعین می کند که امریکا از بر آورده کردن همه آنها برنخواهد آمد.یکی از شرائط سنگین جمهوری اسلامی در قبال امریکا برای آغاز روابط دوباره با ایران ـ قطع حمایت امریکا از اسرائیل هست که برای امریکا از دست دادن متحد تاریخی خود یعنی اسرائیل غیر قابل تصور است.اما جمهوری اسلامی مانند همان دختر زیبارو از مزایای بیشتر خود در مقایسه با اسرائیل به امریکا فشار می آورد تا برای بدست آوردن ایران ـ امریکا باید اسرائیل را رها کند.آیا این آرزو که بیشتر به امر رامشگران وسوسه گر شباهت دارد می تواند در دراز مدت جامه عمل بپوشد ؟
اگر این آرزوی ایران به واقعیت بپیوندد آنگاه می توان از فروپا شی دیواری مانند دیوار برلین یاد کرد که چهره جهان را تغییر داد.

بابەتی هاوپۆل

قفس، یادداشت چهارم: پیش‌بند “به یاد سپیده فرهان”

مژگان کاوسی تا کنون دو بار بازداشت شده‌ام و هر دو بار در خانه‌ی خودم؛ …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.