سێ شه‌ممه‌ 19 تشرینی یه‌كه‌م 2021
ماڵەوە / فارسی / وزارت خزانەداری آمریکا: تحریم‌ها علیه ایران لغو نمی‌گردد

وزارت خزانەداری آمریکا: تحریم‌ها علیه ایران لغو نمی‌گردد

وزارت خزانەداری آمریکا در اطلاعیەای دربارە طرح مشترک جامع در مورد برنامە هستەای ایران اعلام کرد کە تحریم‌های اقتصادی علیە ایران سر جای خودشان باقی می‌مانند.
وزارت خزانەداری آمریکا در مورد لغو تحریم‌های اقتصادی علیە ایران اعلام کرد، بر خلاف ادعای حسن روحانی و حامیان دولت، کلیە تحریم‌ها بعد از بررسی گزارش‌های بازرسی و اثبات تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برنامە هستەای، تعلیق یا برداشتە خواهد شد.
مذاکرات هستەای ایران و شش قدرت جهانی بە مدت ١٢ سال در جریان است و تاکنون بە نتیجەای جامع نرسیدەاند، اما پس از این دورە از مذاکرات اتمی ایران با گروە ١+٥ در لوزان سوئیس این کشورها بە توافقی ضمنی رسیدەاند کە متن آن در بیانیەای صادر شد.
طی بیانیەی توافق ایران موظف شد کە از برنامە پیشرفتە هستەای خود را ادامە ندهد و از سایت‌های اتمی بە منظور تحقیقات هستەای مورد استفادە قرار گرفتە و امکان بازرسی از سوی بازرسان سازمان انرژی اتمی سازمان ملل متحد فراهم شود.
ایران در قبال این موارد از کشورهای غرب و بە خصوص ایالات متحدە آمریکا خواستار شد کە تحریم‌های اقتصادی علیە این کشور را لغو کند اما این درخواست از سوی وزارت خزانەداری آمریکا رد شدە است و این وزارت اعلام کردە است کە لغو تحریم‌ها تا اطلاع ثانوی و تغییر رفتار ایران در ارتباط با برنامە هستەای سرجای جود باقی می‌مانند.
از نظر بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان اقتصادی بیانیەای کە در پایان این مذاکرات صادر شد از لحاظ حقوق بین‌الملل هیچ بار حقوقی ندارد و یک توافقنامه سیاسی می‌باشد و از طرفی دیگر لغو تحریم‌ها بە یکبارە و سادە از سوی کشورهای غربی انجام نمی‌گیرد و طرفین آن را لازم‌الاجرا نمی‌بینند.

بابەتی هاوپۆل

احضار جبار دستباز به اداره اطلاعات سنندج

یکی از فعالین مدنی و روزنامه‌نگاران فعال اهل دیواندره و ساکن سنندج، توسط اداره اطلاعات …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.