شه‌ممه‌ 15 حوزه‌یران 2024

گزارش مفصل و منحصر به فرد از زندانیان بیمار در ایران + عکس

وضعیت زندانهای ایران وحشتناک است، به ویژه برای زندانیان سیاسی زندانی است.

به گفته کارشناسان سازمان ملل متحد، پزشکان زندان نیاز زندانیان برای درمان پزشکی تخصصی به رسمیت شناخته اند، اما دولت به درخواست پاسخ نداده است. آنها اعلام کرده اند که سلامت رو به وخامت زندانیان به علت سوء استفاده، شرایط زندگی فقرا، سلول انفرادی طولانی مدت و شکنجه در زندان اتفاق می افتد.

گزارش مرگ بسیاری از زندانیانی که به دلیل شکنجه و بیماری و در شرایط وحشتناک قرار گرفته بسیار دلخراش است. مقامات هنوز از ورود درمان و بهداشت لازم جلوگیری می کنند و این وضعیت بستگان زندانیان را نگران کرده است.

چند گزارش اخیر از زندان در سراسر ایران، از جمله زندان کارون در اهواز، زندان عادل آباد شیراز، زندان مرکزی بندرعباس، زندان وکیل آباد مشهد، و دیگران کمبود امکانات بهداشت و درمان مناسب، آب آشامیدنی، و سوء تغذیه و بهداشت این وضعیت را تقبیح قلمداد می کنند.

شرایط مشقت بار زندانیان آنها را مجبور به مصرف قرص آرام بخش میکند و در اغلب موارد، آنها معتاد به قرص می شوند و پس از آزادی ادامه خواهد داد.

برخی از زندانیان سابق بر این باور هستند که مقامات زندان با جلوگیری از دسترسی به مراقبت های پزشکی و استانداردهای زندگی کافی با هدف اذیت و آزار زندانیان، در یک نوع از جنگ فرسایشی ابراز می باشند.

بسیاری از زندانیان با اعتصاب غذا در تلاش برای مقابله با بی عدالتی های حاکم در درون زندان ها می باشند. به نوبه خود، ضمن اینکه این اعتصاب غذا تشدید بیماری های موجود، اما همچنین می توانید به امکانات جدید منجر شود.
نام زندانیانی که نیاز به درمان بهداشت فوری به شرح زیر است:

1. حسین کاظمینی بروجردی، 54 ساله، هنوز از دسترسی به مراقبت های پزشکی و دارو بی بهره می باشد و او قطعا واجد شرایط برای مراقبت های پزشکی ویژه به دلیل شکنجه و وضعیت بحرانی خود در زندان است. او از قلب و بیماری تنفسی و نارسایی کلیه در طول زندان رنج می برد. او از حمله مرگبار مغز به عنوان یک نتیجه از شوک عصبی در 19 دسامبر 2014 میلادی و بیماری گانگرن مشکوک رنج می برد. تا کنون، مقامات به صورت جدی مشکلات وی را پیگیری نکرده اند.

 1. آرش صادقی، فعال حقوق بشر و دانشجوی جوان، که در حال حاضر در زندان اوین می باشد، تا به حال تجربه بسیار دشواری به دلیل شکنجه های بسیار از لحاظ روحی و جسمی در زندان متحمل شده است. او در حال حاضر از یک دنده شکسته و شانه به عنوان یک نتیجه شکنجه های وارده در بازداشتگاه وزارت اطلاعات رنج می برد و نیاز به مراقبت های پزشکی موثر و فوری، از جمله عمل جراحی بر روی شانه آسیب دیده اش احتیاج دارد. تحقیقات از وضعیت و در سلول انفرادی در حال انجام است و او از دریافت مراقبت های بهداشتی موثر، تا به حال محروم بوده است.
  3. زینب جلالیان، 28 ساله، به دلیل شکنجه های بسیار در معرض خطر از دست دادن بینایی است. او به تدریج بینایی خود را به دلیل شکنجه در طول بازجویی توسط مقامات سرویس اطلاعاتی ایران از دست داده است و دلیل آن نیز شلاق های است که با سیم برق به کف پای او زده اند. او به تجاوز به عنف توسط بازجویان تهدید شده بود و یکی از بازجویان ضربات متعددی توسط شفت بر سر او وارد کرده که این ضرب و شتم موجب خونریزی در مغز وی شده است.
  4. محمد رضا سیف زاده از درد شدید معده خود، کمر و دیسک گردن، آرتروز دست، بی حسی پاها و دست ها و اختلالات قلبی شدید رنج می برد. در این تفاسیر، او از دریافت مراقبت های بهداشتی موثر محروم است. او در سپتامبر 2013 به زندان برازجان تبعید شد و تا هنوز، هیچ گونه اطلاعات از وضعیت او در دستررس نمی باشد.
  5. سعید عابدینی (پاستور ایرانی-آمریکایی و تبدیل مسیحی دارد) دچار خونریزی معده، اختلال مثانه، سوزش ادرار و افزایش ادرار، بیضه و بیماری پروستات رنج می برد. زانوی وی به دلیل شکنجه در جریان بازجویی ها توسط مقامات اداره اطلاعات مجروح شده است. قابل ذکر است، خانواده اش در ایران نیستند و او در شرایط بحرانی در زندان رجایی شهر کرج می باشد.
  6. بهنام ایرانی، 46 ساله، زندانی مسیحی، که در حال حاضر در زندان قزل حصار می باشد، از مشکل دستگاه گوارش و خونریزی معده رنج می برد. وی در 22 فوریه 2014 یک عمل جراحی انجام داده بود.
  7. فواد مقدم، 64 ساله، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از درد شدید به دلیل بیماری دیسک گردن رنج می برد. وی برای بیماری های قلبی با درد شدید تحت درمان قرار گرفت و از درد شدید ناشی از عمل جراحی پروتز از عروق آئورت رنج می برد.
  8. عدنان رحمت پناه، جوان بهایی، در حالی که او مشغول خدمت بود دستگیر و زمان باقی مانده خود را در زندان بسر می برد. او از دیسک کمری و درد شدید پشت رنج می برد و همچنین دارای عفونت گوش به دلیل سرما می باشد. اگر عمل جراحی فوری انجام شود، شنوایی خود را از دست، به عنوان پزشک قانونی اذعان کرده است.
  9. جمال الدین خانجانی، 82، رهبر بهایی که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از بیماری قلبی رنج می برد.
  10. فربد یزدانی، یک شهروند 17 ساله بهائی، که در حال حاضر در زندان عادل آباد، از بیماری اعصاب رنج می برد.
  11. نوید خانجانی، 32، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، که به عمل جراحی ستون فقرات فوری نیاز دارد.
  12. وحید اصغری، ، زندانی سیاسی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج می باشد و از عفونت گوش و بینی شکسته رنج می برد. او به طرز اغلب به صورت وحشیانه در طول بازجویی ها در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
  13. حسن تفاح، 84، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج است، وی دچار لوسمی مزمن شده و او نیاز هموتراپی است.
  14. خالد حردانی، 44، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از اختلال ریوی، عفونت مزمن و حاد تنفسی رنج می برد.
  15. شهرام پور منصوری، 31، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، دارای افسردگی مزمن و اختلالات روانی می باشد.
  16. فرهاد فهندژ، 52، از فشار خون بالا رنج می برد، و او نیاز به درمان پزشکی فوری دارد.
  17. علی اصلان پور، از گردن رنج می برد و ستون فقرات دیسک است در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، او در بیمارستان است با توجه به اینکه یک بار عمل جراحی انجام داده است, اما همچنان در شراط بحرانی می باشد.
  18. حمزه سواری، 31، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از عفونت های دستگاه ادراری و علائم سنگ کلیه رنج می برد.
  19. امان الله مستقیم، 64، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از اختلال پیشرفته قلبی رنج می برد و در طول عمل جراحی قلب باز از عروق کرونر با بای آشنا شد.

  20. کریم معروف، 72، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، عمل جراحی قلب باز و بای را در ماه های اخیر داشته است. او نیاز به درمان پزشکی فوری و مراقبت های پزشکی ویژه دارد.

  21. عفیف نعیمی، 53، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از انعقاد خون و ریوی و آمبولی مغزی رنج می برد. او همچنین دارای آرتریت اندام تحتانی و پرده گوش او پاره شده است.

  22. کیوان صمیمی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از بیماری قلبی رنج می برد و وی نیاز به مراقبت جدی درمانی دارد.

  23. عادل نعیمی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از تنگی عروق کرونر و دیابت رنج می برد. وی همچنین تا کنون عمل جراحی انجام داده است.

  24. ماشاالله حائری، 62، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از بیماری های قلبی و عفونت ریه رنج می برد. وی اختلالات روانی و افسردگی مزمن دارد.
  25. سجاده عرب سرخی، نویسنده و روزنامه نگار، از بیماری دستگاه گوارش، افت فشار خون و تهوع رنج می برد و درد معده دارد و هنوز مقامات از درمان فوری و مراقبت های پزشکی برای وی خودداری کرده اند.
  26. مریم سادات یحیوی، از فعالان مدنی، از سرطان پیشرفته رنج می برد. او نیاز به شیمی درمانی فوری دارد.
  27. مریم شفیع پور، فعال دانشجویی، که در زندان اوین نگهداری می شود، از درد شدید دست و دندان رنج می برد و هیچ گونه اطلاعات جدید در مورد وضعیت خبری در دستررس نیست.
  28. رویا صابری نژاد، 48، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی، از جسمی و وضعیت روحی و عدم وزن رنج می برد.
  29. حکیمه شکری، 44، از فعالان مدنی، از عفونت چشم رنج می برد.
  30. مولوی فتحی محمد نقشبندی، روحانی برجسته اهل سنت، از یک تومور در معده خود رنج می برد و مسئولان زندان از انتقال به بیمارستان برای تشخیص و درمان پزشکی و درمان جلوگیری می کنند.
  31. آتنا دائمی، از فعالان مدنی جوان، از بیماری قلبی رنج می برد.
  32. حسین صبوری از صدمات شدید و پارگی در آسیب عضله و مچ دست عصب دست خود را به دلیل شکنجه شدید رنج می برد دلیل آن حلق آویز شدن صعودی از سقف فن در طول بررسی توسط مقامات سرویس اطلاعاتی ایران میابد.
  33. رسول مضره از سرطان پروستات و درد ثابت در کلیه خود رنج می برد.
  34. طالب سواری از عفونت جدی چشم در آستانه از دست دادن بینایی خود رنج می برد.
  35. علی هلفی از زخم و عفونت شدید در روده بزرگ خود رنج می برد.
  36. غلام عباس (سعید) ساکی از آسم و آلرژی، درد پشت، درد مزمن و تورم غیر طبیعی هر دو پا و فشار خون رنج می برد.
  37. جبار سختروی از تومورهای مغزی و درد شدید در پاها خود و بینایی ضعیف رنج می برد.
  38. سید رضا تزنگی، 52، دارای بیماری های قلبی، و او با استفاده از استنت زندگی می کند.
  39. ریاض الله سبحانی، 70، دارای بیماری های قلبی و دچار اختلال دستگاه ادراری شده است.
  40. علی منبوهی از دیابت و هیپرلیپیدمی رنج می برد.
  41. رحیم ادراوی از بیماری های قلبی و دیابت رنج می برد.
  42. حسن آبیت از مشکلات دستگاه گوارش و عفونت گوش رنج می برد.
  43. عبد امام زائری از خونریزی زخم رنج می برد.
  44. محمد سعیمی از اختلال کلیوی رنج می برد.
  45. مصطفی دانشجو از بیماری تنفسی رنج می برد.
  46. سعید متین پور از درد شدید در ستون فقرات و بیماری های قلبی رنج می برد.
  48. رحمان قهرمانپور از بینایی ضعیف و دیسک کمر رنج می برد.
  49. نصور نقی پور از فک و لثه بیماری رنج می برد.
  50. محمد داوری از فک و لثه بیماری رنج می برد.
  51. رضا شهابی ذکریا از درد شدید در ستون فقرات رنج می برد.
  52. یاشار دارولشفا از درد رنج می برد در ستون فقرات.
  53. سینا عظیمی از بیماری تنفسی رنج می برد.
  54. ابراهیم بابایی از بیماری قلبی رنج می برد.
  55. هانی یازرلو از بیماری قلبی رنج می برد.
  56. امیر خرم از فک و لثه بیماری رنج می برد.
  57. امیر اسلامی از بیماری های قلبی و میگرن رنج می برد.
  58. اسماعیل برزگری از فک و لثه بیماری رنج می برد.
  59. نادر جانی از اختلال عصبی و بیماری های قلبی رنج می برد.
  60. حمید نوید مشکوک به سرطان لنفاوی.
  61. وحید روبخش از اختلال عصبی و بیماری های دهان رنج می برد.
  62. پژمان عبدالحسین زاده از شکستگی دست رنج می برد.
  63. عبد امیر متوری از تشنج های عصبی رنج می برد.
  64. عبد زهرا از درد مزمن در پاهای او و همچنین مشکل عفونت رنج می برد.
  65. ارژنگ داودی از اختلالات دیابت و چربی خون رنج می برد.
  66. علی علایی از درد شدید در ستون فقرات و بیماری های قلبی رنج می برد.
  67. فرزاد روحی ناشی از بیماری سینوزیت رنج می برد.
  68. اسدالله اسدی از بیماری ریوی رنج می برد.
  69. محمد داوری از درد شدید در زانو خود را، ستون فقرات، دهان و دندان رنج می برد.
  70. غلامرضا حسینی از تخریب مفصل ران و بیماری لثه رنج می برد.
  71. داوود اسدی از بیماری پوسیدگی ران رنج می برد در پای چپ خود.
  72. اصغر قاتان از بیماری های قلبی، نارسایی کلیه و مشکلات پروستات رنج می برد.
  73. رسول حردانی، 30، که در حال حاضر در زندان اوین تهران، از درد شدید و بی حسی در پاها رنج می برد و مشکوک به بیماری مولتیپل اسکلروزیس. او از دریافت مراقبت های پزشکی موثر در مدت بازداشت محروم کرد.
  74. محمد صدیق کبودوند، که در حال حاضر در زندان اوین، از پروستات و بیماری های قلبی و افت فشار خون رنج می برد.
  75. کامیار ثابتی صنعت، که در حال حاضر در زندان اوین، از قلب و بیماری تنفسی رنج می برد.
  76. علیرضا احمدی، که در حال حاضر در زندان اوین، از شکستگی لگن رنج می برد.
  77. احمد دانشپور مقدم، که در حال حاضر در زندان اوین، از مشکلات دستگاه گوارش و اختلال عصبی رنج می برد.
  78. داوود اسدی، که در حال حاضر در زندان اوین، از بیماری پوسیدگی ران رنج می برد.
  79. عباس غفاری، که در حال حاضر در زندان اوین، از دیابت پیشرفته و از دست دادن بینایی رنج می برد.
  80. علیرضا بهشتی، که در حال حاضر در زندان اوین، از مشکل ستون فقرات رنج می برد.
  81. علیرضا رجایی، که در حال حاضر در زندان اوین، از دیسک کمر رنج می برد.
  82. مجید اسدی، که در حال حاضر در زندان اوین، از مشکل ستون فقرات رنج می برد.
  83. محسن دانشپور، که در حال حاضر در زندان اوین، از بیماری های قلبی، تنگی عروق مغزی و اختلال حافظه رنج می برد.
  84. محمد حسن یوسف پور سیفی، که در حال حاضر در زندان اوین، از بیماری های قلبی و بینایی ضعیف رنج می برد.
  85. یعقوب ملکی، که در حال حاضر در زندان اوین، از بینایی ضعیف رنج می برد.
  86. رضا انتصاری، که در حال حاضر در زندان اوین، از درد شدید در دست خود، تپش قلب شدید قلب و درد در قفسه سینه رنج می برد.
  87. حسن فرجی، که در حال حاضر در زندان اوین، از بیماری های قلبی و مشکل دستگاه گوارش رنج می برد.
  88. سید محمد ابراهیمی از تنگی نفس، اختلال معده و دیسک کمر رنج می برد.
  89. حمید رضا مرادی از دیسک عروق و کمر رنج می برد.
  90. حسین معروف از بیماری صرع رنج می برد.
  91. بهنام ابراهیم زاده از ورم مفاصل گردن و درد شدید در لثه و گوش خود رنج می برد.
  92. بهاره هدایت، فعال دانشجویی، در شرایط بحرانی است و از بیماری سنگ صفرا رنج می برد.
  93. عبدالفتاح سلطانی، وکیل، از بیماری های قلبی، فشار خون نوسان و بیماری کم خونی رنج می برد. تا هنوز، وی تا کنون از دریافت مراقبت هایچرمانی موثر محروم بوده است.
  95. شهرام احمدی، زندانی سنی، از عفونت کلیه رنج می برد.
  96. محمد رضا پور شجری از سنگ کلیه رنج می برد، تورم پروستات و قند خون بالا. او همچنین نیاز به عمل جراحی فوری قلب دارد.
  97. عبدالهادی حسینی از بیماری صرع رنج می برد.
  98. علی معزی از نارسایی کلیه، سرطان پروستات و بیماری انسداد روده رنج می برد.
  99. افشین کرم پور از بیماری تنگی نخاعی، کمر و دیسک گردن رنج می برد.
  100. رسول بداغی، معلم و فعال حقوق بشر، از سردرد شدید رنج می برد.
  101. علی حلافی، که در حال حاضر در زندان گناباد، از زخم و عفونت روده بزرگ رنج می برد.
  102. رحیم افراوی، که در حال حاضر در زندان جیرفت، از بیماری های قلبی و دیابت رنج می برد.
  103. عمادالدین مازیاری، که در حال حاضر در زندان زاهدان، از بیماری های قلبی و خونریزی معده رنج می برد.
  104. محمد امین آگوشی، که در حال حاضر در زندان زاهدان، از بیماری اوریون و نارسایی کلیه رنج می برد.
  105. محمود احمدی، که در حال حاضر در زندان زاهدان، از بیماری های عفونی و اختلال کلیوی رنج می برد.
  106. امید کوکبی، یک فیزیکدان ایرانی لیزری تجربی و دانشجوی سابق فیزیک دکترا اتمی در دانشگاه تگزاس امریکا، از سنگ کلیه رنج می برد.
  107. جمال قادرنژاد، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از درد شدید مفاصل و دیسک کمر رنج می برد.
  116. بهروز آلخانی، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از بیماری اعصاب رنج می برد.
  108. علی احمد سلیمان، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از دیسک کمر و بینایی ضعیف رنج می برد.
  109. علی افشاری، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از بیماری های عفونی رنج می برد.
  110. علیرضا رسولی، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از یک نوع بیماری خونی رنج می برد.
  111. کیوان اسماعیلی احمدی، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از عفونت بینایی و دهان ضعیف رنج می برد.
  112. مصطفی علی احمد، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از بیماری و سنگ کلیه عفونی رنج می برد.
  113. هیمن حسن زاده، که در حال حاضر در ارومیه زندان مرکزی، از زخم گلوله و عفونت در انگشتان رنج می برد.
  114. مصطفی فقیه، که در حال حاضر در زندان مهاباد، از بیماری دیابت رنج می برد. او در شرایط بحرانی به همراه چهار نفر دیگر زندانیانی که بیماری و ناتوان می باشد.
  115. جلیل حیدری، که در حال حاضر در زندان کارون، از سنگ کلیه و عفونت های دستگاه ادراری رنج می برد.
  116. جابر سخراوی، که در حال حاضر در زندان کارون، از درد شدید در پاها، تومور مغزی و بینایی ضعیف رنج می برد.
  117. حسن عبید، که در حال حاضر در زندان کارون، از عفونت مشکل سیستم و گوش گوارش رنج می برد.
  118. عبد امام زایری، که در حال حاضر در زندان کارون، از خونریزی معده رنج می برد.
  119. عبد امیر ماتوری، که در حال حاضر در زندان کارون، از تشنج رنج می برد.
  120. عبد زهرا هلیچی، که در حال حاضر در زندان کارون، از درد شدید در پاها و بیماری های عفونی رنج می برد.
  121. کاظم خوش نمک، که در حال حاضر در زندان کارون، از فشار خون بالا و دیابت رنج می برد.
  122. قاضی حیدری، که در حال حاضر در زندان کارون، از درد ثابت در قفسه سینه، گوش، درد مفاصل و عضلات بیماری رنج می برد.
  123. مجید ساری، که در حال حاضر در زندان کارون، از تشنج های عصبی رنج می برد.
  124. یحیی ناصری، که در حال حاضر در زندان کارون، از بیماری قلبی رنج می برد.
  125. حسین صبوری، که در حال حاضر در زندان نوا از ماهشهر، از پارگی عصب دست رنج می برد.
  126. ابوالقاسم (جواد) فولادوند، یک فعال سیاسی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از فتق و کیست دهان رنج می برد. او از درمان بهداشت توسط دادستان تهران محروم شد.
  127. کیخسرو شرف پور، یک زندانی اهل سنت، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از یک بیماری ناشناخته رنج می برد. او در شرایط بحرانی است و از دریافت مراقبت های بهداشتی موثر محروم شد.
  128. افشین بایمانی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از مشکل شبکیه رنج می برد.
  129. برزن نصرالله زاده، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از بیماری های عفونی رنج می برد.
  130. جعفر اقدامی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از اختلال عضلانی رنج می برد.
  131. حسن فتحعلی آشتیانی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از عدم سلامت عمومی با توجه به پیری رنج می برد.
  132. سید قاسم آبسته، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از اختلال کلیوی رنج می برد.
  133. صالح کهندل، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از پلاکت خون یا خونی و ضعیف رنج می برد.
  134. عبدالرحمان سنگانی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از بیماری اعصاب رنج می برد.
  135. فرشید ناصری، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از بیماری کلیه و مثانه رنج می برد.
  136. فیروز حمیدی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از مشکل دستگاه گوارش، دهان و بیماری لثه رنج می برد.
  137. کورش زیاری، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از دیسک کمر رنج می برد.
  138. محمد غریبی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از اختلال کلیوی رنج می برد.
  139. محمود بادوام، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از اختلال عصبی رنج می برد.
  140. میثاق یزدان نژاد، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از فتق باد رنج می برد.
  141. آرش شریفی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر از kraj امروز بهخاطر، از بینایی ضعیف رنج می برد و او نیاز به عمل جراحی فوری پیوند قرنیه.
  142. اسدالله هادی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از بیماری قلبی رنج می برد.
  143. سعید مدنی، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر کرج، از مشکل دستگاه گوارش رنج می برد.
  144. جمشید دهقانی، محدود در زندان قزل حصار، از بیماری های عفونی رنج می برد.
  145. سید هادی حسینی، محدود در زندان قزل حصار، از بیماری صرع رنج می برد.
  146. صدیق محمدی، محدود در زندان قزل حصار، از بینایی ضعیف رنج می برد.

1 (2) 1 (3) 1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (8) 1 (9)

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.