سێ شه‌ممه‌ 26 كانونی دووه‌م 2021
ماڵەوە / فارسی / دستیار ویژه روحانی: در زندان‌ها و محاکم ايران حقوق بشر نقض می‌شود

دستیار ویژه روحانی: در زندان‌ها و محاکم ايران حقوق بشر نقض می‌شود

دستیار ویژه رییس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی گفت: برخی کتاب نوشتن‌های تفرقه انگیزانه و هم‌چنین حرکت‌های برخی مداحان تبدیل به اسلحه و عملیات انتحاری می‌شود و این افراد بزرگترین خدمت را به دشمنان می‌کنند.

دستیار ویژه رییس جمهور دراموراقوام واقلیت‌های دینی درادامه اظهارکرد: وجود برخی ازاین موضوعات تفرقه انگیزانه ریشه دربدآموزی‌ها دارد و بعضی نیز به خاطرتحریکاتی است که سرویس‌های جاسوسی آن را مدیریت می‌کنند و مخصوصا شبکه‌های ضد تقریب که هزینه‌های سنگینی را هم دارند درحال فعالیتند.

یونسی گفت: مجمع تقریب ما پولی ندارد که بخواهد تلویزیون داشته باشد اما می‌بینیم که آن‌هایی که ازصبح تا شب علیه وحدت مسلمانان تبلیغ می‌کنند درحدود ۱۵شبکه تلویزیونی دارند و پول این شبکه‌ها را هم همان شیعه‌های انگلیسی که مقام رهبری فرمودند می‌دهند و شیعه انگلیسی به نظر من در راستای اسلام آمریکایی است. آمریکایی‌ها یک نوع اسلام را برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان درست کرده‌اند و انگلیسی‌ها یک نوع شیعه برای ایجاد دعوا میان شیعه و سنی ایجاد کردند و دراین میان اسرائیل بیشترازهمه سود می‌برد.

وی درادامه درپاسخ به سوالی درباره موضع‌گیری‌هایی که علیه ایران درباره حقوق بشر وجود دارد وهم‌چنین تمهیدات دولت تدبیروامید دراین راستا و دربخش حقوق شهروندی گفت: یکی از شعارهای اساسی این دولت پیگیری حقوق شهروندی بوده است. دراین راستا دولت سعی کرد رفتارعملی خود را براین مبنا قرار دهد چنان‌چه فضا را مقداری تغییر داده و درعرصه انتخابات نیزازهمه دیدگاه‌ها استفاده کرد ضمن این‌که درحوزه قومی نیز سعی کرد بهتر عمل کند.

یونسی با اشاره به آماده شدن پیش‌نویس قانون حقوق شهروندی اظهار کرد: باید این پیش نویس در زمان مناسب به مجلس ارائه شود البته ما باید مجلس آماده‌ای داشته باشیم و من بعید می‌دانم این مجلس این پیشنهاد دولت را تحمل و تصویب کند. باید مجلس بهتری درجهت لایحه حقوق شهروندی آماده شود.

وی درادامه با تاکید براین‌که دولت مصمم است به وعده‌های خود عمل کند گفت: رعایت حقوق شهروندی فقط دست دولت نیست وخیلی ازسازمان‌های دیگر باید همراهی کنند. درحالی‌که بعضی ازآن‌ها همراهی نمی‌کنند. تندروهایی هم وجود دارند که دراختیار هیچ‌کس نیستند و بسیاری از این تندروها درمراکز قدرت نفوذ کردند و خودشان عمل می‌کنند که البته به نام جمهوری اسلامی تمام می‌شود.

یونسی گفت: این تندروها برای جمهوری اسلامی مساله‌سازی می‌کنند و جمهوری اسلامی باید هزینه‌اش را دهد و ما دراین راستا درگذشته عملیات‌های خودسرانه زیاد داشتیم که مثلا یک بازجو و قاضی و یا مامورنظامی و انتظامی اشتباهی می‌کند و با اراده شخصی کاری انجام می دهد ولی به اسم نظام تمام می‌شود.

این گفته های یونسی باعث واکنش جناح تندرو داخل جمهوری اسلامی شده و رسانه های نزدیک به آنان, یوسفی را عامل دشمنان حکومت می دانند.

علی یونسی در دولت “محمد خاتمی” وزیر اطلاعات بود و در زمانی که او این پست را در اختیار داشت وضعیت اسفباری از لحاظ حقوق بشر بر جامعه ایران حاکم بود.

بابەتی هاوپۆل

کشته و زخمی شدن ۳ کولبر و کشف جسد ۳ کولبر دیگر

غروب امروز دوشنبه ۶ بهمن ماه، یک کولبر اھل پیرانشھر با هویت وفا در مرز …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.