چوار شه‌ممه‌ 17 ته‌مموز 2024

عفو بین الملل: وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان وخیم است

گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل با تاکید بر دهشتناک بودن وضعیت حقوق بشر در جهان طی سال ٢٠١٤ و عدم بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران، انتشار یافت.

روز چهارشنبه ششم اسفندماه سال ١٣٩٣، گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل برای سال ٢٠١٤ انتشار یافت که بخش‌هایی از این گزارش سالانه به ایران که هموارە از ناقضین اصلی حقوق بشر در جهان بودە، اختصاص دادە شدە است.

در مقدمەی بخش مختص به ایران گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل این چنین اشارە شدە است: “در سالی که گذشت رژیم ایران آزادی بیان، اجتماع و تجمع را محدود کرد، به بازداشت و پیگرد اقلیت‌ها، فعالان مدافع حقوق زنان، روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و تمامی دگراندیشان مبادرت ورزید در حالیکه شکنجه و انواع دیگر سوء رفتار با بازداشت‌شدگان کاملا رواج داشت و شکنجه‌گران هم مورد بازخواست قرار نگرفتند”.

در ادامە آمدە است: “زنان و اقلیت‌های دینی و قومی با انواع تبعیض مواجه بودند و مجازات‌های غیرانسانی مانند شلاق، قطع اندام‌ها و اعدام برای گستره‌ای از جرایم رواج داشت و در مواردی، افراد زیر سن قانونی نیز به اعدام محکوم شدند”.

در گزارش سالانه عفو بین‌الملل تاکید شدە است که روی کار آمدن حسن روحانی، هیچ تاثیری بر بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران نداشتە است و وضعیت حقوق بشر در ایران و نقض سیستماتیک آن از سوی رژیم حاکم همچنان در جریان بودە و گاها افزایش نیز یافتە است.

آزادی بیان، اجتماع و تجمع، شکنجه و بدرفتاری، محاکمات غیرمنصفانه، تبعیض علیه اقلیت‌ها، حقوق زنان، حق برخورداری از حریم خصوصی، حق برخورداری از تحصیلات و اعدام‌ها در ایران موردی هستند که در گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل مورد بررسی قرار گرفتەاند.

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.