دوو شه‌ممه‌ 30 ئازار 2020
ماڵەوە / فارسی / تعویق 6 ماهه حقوق 200 کارگر در مهاباد

تعویق 6 ماهه حقوق 200 کارگر در مهاباد

دویست کارگر “شرکت‌های چهارگانەی سرمایەگذاری سبز”، دستمزد ٦ ماه اخیر خود را دریافت نکردەاند.

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا، طی چند سال اخیر، تاخیرهای چند ماهە در پرداخت حقوق کارکنان و کارگران در کردستان و عدم پرداخت حق بیمە و همچنین خطر اخراج از کار و عدم امنیت شغلی، آنها را با مشکلاتی عدیدە مواجه کردە است.

گزارش‌ها در این رابطه حاکی از عدم پرداخت شش ماه حقوق به ٢٠٠ کارگر، کارخانه‌های کشت و صنعت مهاباد، مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد، مجتمع هما مرغ مهاباد و سردخانه زمزم مهاباد می‌باشند که در قالب یک شرکت چهارگانه تحت عنوان “شرکت‌های چهارگانەی سرمایەگذاری سبز” مشغول کار هستند.

تعداد کارگران این شرکت چهارگانه طی هفت سال اخیر از ٦٠٠ کارگر به ٢٠٠ کارگر کاهش یافتە است.

گفتە می‌شود که از خردادماه سال جاری تا اواخر آذرماه، حدود ١٤٤ کارگر شرکت‌های چهارگانەی مهاباد از کار اخراج شده و تاکنون نیز با آن‌ها تسویه حساب نشدە است.

پس از اخراج شمار چشمگیری از کارگران کُرد از شرکت‌های چهارگانه و عدم پرداخت مطالبات دیگر کارگران، مورخەی ٢٣ آذرماه، حدود یکصد نفر از کارگران این شرکت در اعتراض به وضعیت نامشخص مطالبات مزدی خود، حقوق و بیمەی معوقەی خود، در محل این شرکت تجمع کردند.

گفتە می‌شود که پس از ارسال نامە از سوی کارگران کرد به مسئولین رژیم در مهاباد و پیگیری‌وضعیت موجود از سوی کارگران، هیچ پاسخ مشخصی از سوی مسئولین به کارگران دادە نشدە است.

در همین زمینە، کارگران و کارکنان پتروشیمی مهاباد، دستمزد سە ماه خود را دریافت نکردەاند.

گزارش‌های منتشرە حاکی از این می‌باشند که پس از عدم پرداخت ٣ ماه حقوق از سوی مسئولین پتروشیمی، کارگران و کارکنان این کارخانە اقدام به اعتصاب گروهی کردەاند اما مسئولین کارخانه هیچ پاسخی به آن‌ها ندادەاند.

 

بابەتی هاوپۆل

چهار زندانی سیاسی از زندان مریوان آزاد شدند

چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان مریوان به‌ نام‌های «#آرمان_غفوری»، «#سلمان_افرا»، «#گوران_قربانی» و «#عادل_پیروزی» در …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.