دوو شه‌ممه‌ 21 حوزه‌یران 2021
ماڵەوە / فارسی / تشدید فضای امنیتی و هجوم به شهروندان در سنندج

تشدید فضای امنیتی و هجوم به شهروندان در سنندج

بعد از پیروزی مردم قهرمان کوبانی و شکست نیروهای داعش، در شهرهای گوناگون کُردستان به همین مناسبت تجمعاتی برای ابراز شادی و پایکوبی از این پیروزی برگذار گردید، که این تجمعات از طرف نیروهای امنیتی و انتظامی مورد یورش قرار گرفتند.

بنا به گزارش رسیده به “زاگرُس پُست”، ساعت 5 عصر روز گذشته تا ساعت 8 شب در “میدان گاز” شهر سنندج که قرار بود ساکنان شهر و بویژه جوانان برای ابراز شادی و پایکوبی به مناسبت پیروزی مردم مبارز شهر کوبانی علیه نیروهای داعش در أنجا تجمع کنند، قدم به قدم نیروهای امنیتی و انتظامی مستقر شده بوند.

گفته می شود، طی این مدت با هر گونه تجمع شهروندان و توقف اتومبیل برخورد صورت گرفته و بعد از پراکنده ساختن مردم، این نیروها نیز مکان را ترک کرده و تنها تعداد اندکی از آنان در آنجا باقی مانده اند.

پس از ترک مکان توسط نیروهای حکومتی، حوالی ساعت 10 و 30 دقیقه شب برای بار دیگر مرىم سنندج به میدان گاز روی آورده و این میدان شاهد حزور تعداد کثیری از جوانان بوده و به دلیل اینکه نیروهای امنیتی و انتظامی احساس می کنند کنترل جمعیت از دستشان خارج می شود، راههای منتهی به میدان “شورا” و میدان “کوهنورد” را مسدود کرده اند.

یکی از حضار به “زاگرُس پُست” اعلام کرد: شهروندان به ناچار و به دلیل فشار نیروهای مستقر در آنجا، این مکان را ترک و به پارک کودک روی می آورند و تعدادشان نیز بیش از 2 هزار اتمبیل برآورد شده است.

این خبر همچنین می افزاید: ساعت 11 و 30 دقیقه شب میدان “اقبال” به میزان قابل ملاحظه ای شلوغ گشته و هر اتومبیلی که راهنماهایش روشن بوده و بوق اش به صدا در آمده است، از طرف نیروهای حکومتی مورد هجوم قرار گرفته و آینه هایشان شکسته شده است.

در نهایت مسیر رسیدن به میدان اقبال نیز از طرف نیروهای امنیتی مسدود شده و ساعت 12 شب کم کم این مکان نیز از جانب شهروندان خلوت گشته است، اما اجازه تصویربرداری و عکسبرداری از آنان صلب شده است.

جای یادآوریست: بعد از یورش نیروهای گروه دولت اسلامی ملقب به (داعش) به شهر کوبانی در کُردستان سوریه, موج وسیعی از اعتراض به این یورش و ابراز پشتیبانی با مردم کوبانی در شهرهای گوناگون کُردستان و ایران آغاز شده و در نهایت نیز دهها تن از فعالین مدنی از طرف دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی احضار و دستگیر شده و تا کنون از سرنوشت تعداد از آنان خبری در دستررس نیست.

 

بابەتی هاوپۆل

خشونت علیە زنان / سیران ملک زادە

خشونت علیە زنان نویسندە: سیران ملک زادە بحث خشونت علیە زنان ابعاد گستردەای دارد، نظیر …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.