یه‌ك شه‌ممه‌ 19 ئایار 2019
ماڵەوە / فارسی / يک فعال کُرد از زندان آزاد شد

يک فعال کُرد از زندان آزاد شد

یک فعال محیط زیست کُرد اهل شهرستان “مهابا” که از طرف نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه دستگیر شده بود, بعد از 2 ماه بازداشت بی اتهامی وی ثابت و از زندان آزاد شد.

طبق گزارش سایت کُردپا, “خبات منگوری” که تاریخ 2 آذرماه بعد از برگذاری تجمع اعراضی معالین مدنی در مورد اهانت مرکز صدا و سیمای شهر مهاباد به هنرمند نامی کُرد “حسن زیرک” دستگیر شده بود آزاد شد.

خبات منگوری مسئول انجمن محیط زیست شهر مهاباد از طرف دادگاه تجدید نظر استان به اتهام “تلاش برای برهم زدن امنیت ملی” تبرئه شده و آزد شده است.

این فعال کُرد اهل شهر مهاباد ابتدای آبانماه امسال که بدون وکیل دادگاهی شده بود, از طرف دادگاه جمهوری اسلامی در این شهر به 3 سال و 6 ماه زندان تعزیری محکوم شده بود.

ایشان ثیشتر نیز به دلیل مشارکت در تظاهرات مدنی مردم مهابات برای پشتیبانی از مردم کوبانی به مدت 24 ساعت دستگیر شده بود.

مرکز صدا و سیمای شهر مهاباد انتهای ماه آذرماه امسال در یک نظرسنجی “حسن زیرک” را در کنار “محسن یگانه و مرتضی پاشایی” 2 تن از خوانندگان فارس زبان, که میزان محبوبیت و جایگاه این خوانندگان را در میان مخاطبین مورد نظرسنجی قرار گرفته بود و نتیجه آن از کانال محلی جمهوری اسلامی در مهاباد منتشر شد و به همین دلیل فعالین مدنی و فرهنگی کُرد به این نظرسنجی اعراض کرده و آن را اهانت به حسن زیرک وصف کردند.

این اهانت مرکز صدا و سیمای مهاباد اعتراض فعالین کُرد مهاباد را بدنبال داشت و در نهایت این اعتراضات بازداشت و بازجویی تعدادی از این فعالین را به دنبال داشت.

 

بابەتی هاوپۆل

اخباروگزارشات کارگری 1 اسفند1397

– هفدهمین روز بیخبری از پروین محمدی – سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه: دومین روز تجمع …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.