پێنج شه‌ممه‌ 29 شوبات 2024

یک زندانی سیاسی کُرد اعدام شد

یک زندانی سیاسی کُرد که عصر دیروز دوشنبه ۱۵ دیماه، به سلول انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بود، بامداد امروز در این زندان اعدام شد.


بر پایه گزارش رسیده به “زاگرس پست”، “صابر مخلدموانه” زندانی سیاسی کُرد اهل شهر ارومیه، که روز گذشتهبه قرنطینه زندان این شهر منتقل شده بود، بامداد امروز سه شنبه 16 دیماه به اتهام ارتباط با “کومه له” در سالن این زندان اعدام شد.
صابر مخلدموانه در 20 تیرماه سال 1391، از سوی نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران دستگیر و پس از سپری کردن سه ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه، به اتهام محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت، به اعدام محکوم شد.
به دلیل اعتراض نهادهای امنیتی به بازداشت این زندانی سیاسی کُرد، وی دوباره به زندان ارومیه انتقال داده شد و در نهایت دادگاه تجدید نظر او را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با یکی از احزاب کُرد به اعدام محکوم کرد.
این زندانی سیاسی از جمله زندانیانی بود که در دو ماه گذشته به همراه 27 زندانی سیاسی کُرد در بند 12 زندان مرکزی ارومیه (دریا)، در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم و در راستای بند مستقل سیاسی و بازگرداندن زندانیان سیاسی پراکنده در سایر بندها و همچنین خروج زندانیان با جرایم خطرناک و جرایم مربوط به مواد مخدر از بند زندانیان سیاسی، توقف رفتارهای غیرانسانی و تحقیرآمیز در قبال زندانیان و اعضای خانواده آنها، به مدت 33 روز دست به اعتصاب غذا زده بود.
تحقیقات کمپین نشان می‌دهد که در پرونده صابر مخلدموانه و بسیاری دیگر از پرونده‌های زندانیان سیاسی، مراحل قانونی دادرسی رعایت نشده، متهمان به وکیل دسترسی نداشته و اظهارات آنها در مراحل دادرسی مورد توجه قرار نگرفته است. در برخی از موارد یاد شده که در پی می‌آید، متهمان مدعی شده‌اند که در زمان بازجویی مورد آزار و اذیت و شکنجه فیزیکی قرار گرفته‌اند. به گفته خانواده برخی از متهمانی که چنین ادعاهایی را حتی با نوشتن نامه از زندان مطرح کرده‌اند، قوه قضاییه تحقیقات مستقل برای بررسی ادعاهای یاد شده انجام نداده است.

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.