هه‌ینی 8 كانونی یه‌كه‌م 2023

طی 9 روز گذشته 19 نفر در ایران اعدام شده اند

صبح دیروز دوشنبه 8 دی ماه, 7 زندانی که اغلب آنان از شهروندان کرد و اهل شهرهای “کرمانشاه, سنندج و شیراز” بوده اند, اما مشخصات دقیق آنان تا کنون آشکار نشده است, به دلیل قاچاق مواد مخدر در زندان “ارومیه” اعدام شدند.

 

این در حالیست, که طی 9 روز گذشته و از اول دی ماه تا کنون 19 نفر ازجمله “7 نفر در زندان ارومیه, 7 نفر در زندانی شیراز, 3 نفر در زندان زاهدان, یک نفر در زندان قزوین و یک جوان در شهر مشهد” به دار آویخته شده اند و حکم آنان مواد مخدر و قتل اعلام شده است.

 

“احمد شهید” گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر در ایران, می گوید: از ماه ژوئن 2013 تا ژوئن 2014 حداقل 852 تن در ایران به دار آویخته شده اند, که از این میزان 8 تن از آنان زیر 18 سال سن داشته اند.

 

شایانی ذکر است, در ایران زیر لوای حکومت جمهوری اسلامی, از ابزار اعدام برای زهر چشم گرفتن از شهروندان به مثابه کاستن از تخلفات اجتماعی و سیاسی استفاده می شود, اما کارشناسان و مفسران اجتماعی بر این باورند, که اجرای حکم اعدام ضمن رد این ادعا بر این باورند حکم تنها ترس و وحشت را در میان شهروندان افزایش می دهد و هیچ تاثیری بر کاهش میزان جرم و جنایت ندارد.

بابەتی هاوپۆل

بازداشت حکیم محمدپوری، فعال زیست‌محیطی عضو انجمن پاژین بانە

در ادامە بازداشت فعالان کورد در کوردستان ایران، یکی از اعضای فعال انجمن زیست‌محیطی “پاژین” …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.