شه‌ممه‌ 27 تشرینی دووه‌م 2021
ماڵەوە / فارسی / حمایت اقلیتهای ملی‌و دینی از استقلال اقلیم کوردستان

حمایت اقلیتهای ملی‌و دینی از استقلال اقلیم کوردستان

اقلیتهای ملی‌و دینی ساکن در اقلیم کوردستان شامل جامعه‌ی مسیحی، کوردهای ایزدی، شبک، سریانیها و کلد حمایت خود را از استقلال این اقلیم ابراز کرده‌اند.

شبکه جزبه به نقل از نماینده اقلیتهای ملی‌و دینی اقلیم کوردستان شامل شامل جامعه‌ی مسیحی، کوردهای ایزدی، شبک، سریانیها منتشر کرده است که آنها با حق تعیین سرنوشت و رفراندوم در باره استقلال اقلیم کوردستان از عراق موافق مسعود بارزانی رئیس اقلیم هستند.

عامر حزیران عضو رهبری حزب ‘بیت نهرین’ (سریانی) به این منبع گفته است که خلق سریانی تجربه موفقی از شراکت سیاسی با کوردها دارند و چند طرح موفق را باهم اجرا کرده‌اند و حق تشکیل دولت کوردستان را حق مسلم اقلیم دانسته‌اند.

از سوی دیگر سالم جمعه نماینده شبک در پارلمان عراق گفته است اکثریت شبک خواهان استقلال اقلیم کوردستان و الحاق مناطقشان از استان موسل به خاک اقلیم هستند. او همچنین گفته است از سال 2003 و سقوط صدام حسین تا کنون تنها نیرویی که حافظ جان و مالشان بوده‌اند، پیشمرگه بوده اند، این در حالیست که آن مناطق رسما هنوز به کوردستان ملحق نشده‌اند و پیشمرگه تا یک ماه گذشته در آنجا تحت نام مناطق کوردستانی خارج از اداره اقلیم حضور داشته است.

هریک از هاوکات رعد و سرکن آشور فری نمایندگان کوردهای ایززدی (منطقه لالش) و جامعه آشوری به سایت مذکور گفته‌اند آنها از اقلیم کوردستان راضی هستند و به هیچ وجه نمیخواهند تحت اداره حکومت بغداد زندگی کنند. نبودن تبعیضهای نژادی و مذهبی و احساس امنیت کامل در سایه نیروهای پیشمرگه مسائلی بوده‌اند که آنها را تشویق کرده تا خواهان الحاق و همزیستی با اقلیم کوردستان باشند.

 

 

بابەتی هاوپۆل

آزادی کارو کریمی تودیع قرار وثیقه در ارومیه

کارو کریمی شهروند بازداشتی اهل سنندج با تودیع قرار وثیقه از یکی از بازداشتگاههای امنیتی …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.