پێنج شه‌ممه‌ 30 ئایار 2024

درخواست خانواده زندانیان دوتابعیتی از سران گروه هفت برای فشار بر ایران

خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی در ایران از رهبران گروه هفت که قرار است امروز نشست خود را در بریتانیا شروع کنند، خواسته‌اند که به حکومت ایران برای آزاد کردن این زندانیان فشار بیاورند.
سران گروه هفت، شامل آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا و ژاپن، برای اولین بار بعد از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا قرار است در نشستی حضوری در کورن‌وال،‌ در جنوب غربی بریتانیا، به بررسی مسائلی چون مقابله با تهدید‌های بین‌المللی، روابط با روسیه و چین و همچنین احیای توافق هسته‌ای با ایران بپردازند.
این نشست سه روزه اولین سفر خارجی جو بایدن، رئيس جمهور آمریکا پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.
خانواده ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی و مهران رئوف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، با اشاره به دستورکار مذاکرات سران گروه هفت، از آنها خواسته‌اند اگر این زندانیان آزاد نشدند، از احیای توافق هسته‌ای با ایران خودداری کنند.
ایران و پنج کشور باقیمانده در برجام شامل چین، روسیه، آلمان، بریتانیا و فرانسه تاکنون پنج دور مذاکره برای احیای برجام برگزار کرده‌اند و آمریکا نیز در این مذاکرات به صورت غیرمستقیم حضور داشته‌ است.
مقام‌های دولت‌های آلمان و بریتانیا و همچنین آمریکا در ماه‌های گذشته بر لزوم آزادی زندانیان دوتابعیتی اشاره کرده‌اند ولی تاکنون گزارشی درباره مذاکره پیرامون این موضوع منتشر نشده است.
با توجه به سوابق آزادی برخی زندانیان دوتابعیتی در زمان امضای توافق هسته‌ای، در هفته‌های اخیر تلاش‌های خانواده این گروه از زندانیان برای جلب توجه مذاکره‌کنندگان غربی افزایش یافته است.
ناهید تقوی که پیشتر در شهر کلن آلمان زندگی می‌کرد، ۲۵ مهرماه بدون اتهام مشخصی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
مقامات قضایی ایران تاکنون هیچ دلیلی برای بازداشت او ارائه نداده‌اند و امکان دسترسی به وکیل هم به او نداده‌اند.
مهران رئوف، ۶۴ ساله، فعال کارگری، ۲۵ مهر سال گذشته در جریان هجوم عوامل سازمان اطلاعات سپاه به خانه‌اش در تهران بازداشت شد و از آن زمان در بند دو الف در زندان اوین نگهداری می‌شود.
جمهوری اسلامی ایران در تاریخ چهار دهه‌ای خود سابقه طولانی در بازداشت شهروندان دوتابعیتی یا خارجی و متهم کردن آن‌ها به انواع اتهامات از جمله جاسوسی، برای پیشبرد اهداف خود در قبال کشورهای دیگر، داشته است.
نازنین زاغری و انوشه آشوری، شهروندان ایرانی-بریتانیایی، جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی، سیامک نمازی و پدرش، باقر نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و کارن وفاداری، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی- سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی-‌آلمانی و کامران قادری شهروند ایرانی-‌اتریشی از دیگر زندانیان دوتابعیتی هستند که با اتهاماتی چون جاسوسی و اخلال در امنیت کشور در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …