چوار شه‌ممه‌ 17 نیسان 2024

آزادی افشین حسین پناهی با قید وثیقه

با مرخصی ‎افشین حسین‌پناهی، فعال مدنی و محیط زیست محبوس در زندان مرکزی سنندج، با قید وثیقه سنگین موافقت شد.

با مرخصی افشین حسین‌پناهی، فعال مدنی و محیط زیست محبوس در زندان مرکزی سنندج موافقت شد. گفته شده وی با قید وثیقه 600 میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج به مرخصی چند روزه اعزام شد.

امجد حسین‌پناهی، فعال حقوق بشر و برادر رامین و افشین حسین‌پناهی، گفت: «در پی شیوع ویروس کرونا و بخشنامه قوه قضاییه مبنی بر مرخصی زندانیان ، هم خانواده ما و هم برادرم افشین چند بار درخواست مرخصی خود را به مسئولان زندانی مرکزی سنندج ارائه کرده بود، اما اداره اطلاعات سنندج، با مرخصی وی مخالفت می‌کرد و نهایتا با وساطت تنی چند از فعالان مدنی سنندج و سپردن وثیقه سنگین با مرخصی‌اش موافقت شد.»

افشین حسین پناهی، فعال مدنی که سابقه همکاری با نهادهای محیط زیستی را در کارنامه خود دارد، آبان ماه ۱۳۹۶ در شعبه یکم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی سعیدی به اتهام برگزاری مراسم نوروز و همکاری با یکی از احزاب کردی به هشت سال و نیم زندان محکوم شد.

‎افشین حسین‌پناهی پیش‌تر در تاریخ ۵ تیرماه ۹۶، سه روز پس از بازداشت رامین حسین پناهی، در منزل شخصی خود از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

‎این فعال مدنی که سابقه همکاری با نهادهای محیط زیستی را در کارنامه خود دارد، در سال ۹۰ طی پیگیری پرونده مرگ مشکوک برادرش”اشرف حسین پناهی” به اتهام ” تبلیغ علیه نظام” به یک سال محکوم و با پایان یافتن دوران محکومیتش از زندان آزاد شده بود.

رامین حسین‌پناهى که از فعالان کرد و برادر کوچکتر افشین حسین‌پناهی و فعال سیاسی ۲۴ ساله متولد روستای قروچای شهرستان دهگلان بود که سحرگاه روز شنبه ۱۷ شهریور ۹۷ به همراه زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی دیگر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …