چوار شه‌ممه‌ 20 تشرینی یه‌كه‌م 2021
ماڵەوە / ئێران / درخواست برکناری مشاور خامنه‌ای در تظاهرات گسترده دانشجویان تهران

درخواست برکناری مشاور خامنه‌ای در تظاهرات گسترده دانشجویان تهران

صدها نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد و علوم و تحقیقات تهران روز شنبه ٨ دی ماە در اعتراض به کشته شدن ١٠ نفر از دانشجویان در حادثه اتوبوس، در تهران تجمع کرده و خواستار برکناری علی‌اکبر ولایتی، رئیس دانشگاه آزاد و مشاور علی خامنه‌ای شدند.


بر پایەی اخبار و تصاویر پخش شدە در رسانەها و شبکەهای اجتماعی تعداد زیادی از دانشجویان معترض،در اعتراض بە کشتە شدن دە نفر و زخمی شدن ٢٠ دانشجوی دیگر در حادثە اتوبوس، خواستار محاکمە مسئولان و مقصران جان باختن دانشجویان هستند.
روز گذشتە همزمان با گستردە شدن شمار دانشجویان معترض، نیروهای امنیتی رژیم نیز حضور چشمگیری در دانشگاه علوم و تحقیقات داشته تا مانع از خروج دانشجویان معترض از دانشگاه و کشیده شدن اعتراضات به دیگر مناطق تهران شوند.
روز سه‌شنبه یک اتوبوس حامل دانشجویان در کوهپایه‌های کوه‌های البرز در شمال غرب تهران از مسیر خود خارج شده، واژگون شده و سپس به یک ستون سیمانی برخورد کرد. این موضوع سبب کشته شدن دە دانشجو و زخمی شدن بیست دانشجوی دیگر شد.
دانشگاه اعلام کرد دلیل این حادثه سکته قلبی راننده اتوبوس بوده است. این ادعا در شبکه‌های اجتماعی از سوی دانشجویان رد شد و آنها دلیل این امر را فرسودگی اتوبوس و ناامن بودن جاده‌ها توصیف کردند.
ایران از جمله کشورهایی است که نرخ مرگ و میر در اثر حوادث جاده‌ای در آن بالاست، و در ردەی هفت کشور جهان در این زمینە است.

بابەتی هاوپۆل

احضار جبار دستباز به اداره اطلاعات سنندج

یکی از فعالین مدنی و روزنامه‌نگاران فعال اهل دیواندره و ساکن سنندج، توسط اداره اطلاعات …