شه‌ممه‌ 31 ته‌مموز 2021
ماڵەوە / ئێران / تلاش ریس جمهوری امریکا در خاورمیانە جهت مقابله با ایران

تلاش ریس جمهوری امریکا در خاورمیانە جهت مقابله با ایران

به گفتە چند تن از مسئولین آمریکایی و خاورمیانه‌ای، ایالات متحده جهت مقابله با اقدامات توسعه‌طلبانه و اقداماست تروریستی ایران در منطقه خاورمیانه، طرحی محرمانه را برای تشکیل (ناتو عربی) در دست اقدام دارد.

مقامات آمریکایی و یک مسئول دیگر در خاورمیانه از طرح محرمانه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و تلاش او برای تشکیل پیمان سیاسی-امنیتی جدیدی به منظور مقابله با اقدامات توسعه‌طلبانه، ایران در منطقه پرده برداشتند.

به موجب طرح رئیس جمهوری آمریکا  (ناتو عربی)  نسخه‌ای مشابه پیمان آتلانتیک شمالی ناتو خواهد بود و در جهت مقابله با اقدامات “مداخلە جویانه و توسعه طلبانه رژیم ایران” در منطقه تشکیل می‌شود.

ناتو عربی مورد نظر ترامپ متشکل از کشورهای حوزە خلیج فارس، مصر و اردن است و با هدف تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های پدافند موشکی، آموزش نظامی و مبارزه با “تروریسم در منطقە” و از جمله دیگر موضوعات همانند روابط اقتصادی، دیپلماتیک و اقلیمی طرح‌ریزی شده است.

دونالد ترامپ، شامگاه یکشنبه ٣١ تیر ماە در واکنش به سخنان تهدیدآمیز حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، گفت، از تهدید ایالات متحده برحذر باش و اگر نه با پیامدهایی مواجه خواهید شد که کمتر کسی در طول تاریخ با آن مواجه شدە است.

ترامپ در پیامی شدید اللحن و به شدت تهدیدآمیز در حساب تویتری خود خطاب به تهدیدهای اخیر حسن روحانی گفت: از تهدید ایالات متحده بر حذر باش در غیر این صورت با عواقبی مواجه خواهی شد که کمتر کسی در طول تاریخ با آن مواجه شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین افزود: ما دیگر کشوری نیستیم که حرف‌های جنون‌آمیزتان در باره خشونت و مرگ را تحمل کنیم ، حواست را جمع کن.

او در ادامه پیام خود تاکید کرد: ما دیگر هرگونه تهدید مجدد علیه ایالات متحده آمریکا را قبول نخواهیم کرد.

پیش از این حسن روحانی، نسبت به استراتژی دونالد ترامپ در مقابله با ایران هشدار داده و ایالات متحده آمریکا را به توطئه‌چینی و تلاش برای سرنگونی رژیم و تجزیه ایران متهم کرد.

رئیس‌جمهوری ایران هرگونه رویارویی احتمالی بین ایران و ایالات متحده آمریکا را مادر جنگ‌ها توصیف کرده و گفت  سخن گفتن با آمریکا را به معنای  تسلیم شدن و پایان دستاوردهای ایران خواهد بود.

قرار است از سرگیری مرحله اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ١٥ مرداد آغاز شود. در این راستا واشنگتن تحریم‌های خود علیه بخش‌های خودروسازی، طلا و بعضی از کالاهای اساسی دیگر را اعمال می‌کند.

در ١٣ ابان ماە آینده نیز تحریم‌های آمریکا وارد فاز جدید و شدیدتری خواهند شد که شامل منع صادرات نفت و گاز ایران و نیز اعمال تحریم‌ها بر شرکت‌هایی خواهد بود که با تهران در این دو زمینه همکاری می‌کنند.

 

بابەتی هاوپۆل

قتل عام و سوزاندە شدن یک خانوادەی کرد توسط ترکھای ملی گرا در قونیە

قتل عام و سوزاندە شدن یک خانوادەی کرد توسط ترکھای ملی گرا در قونیە ٧ …