سێ شه‌ممه‌ 4 تشرینی یه‌كه‌م 2022

دو سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر خواستار آزادی نسرین ستوده شدند

آقای خندان روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در صفحه فیسبوک خود ضمن اعلام این خبر نوشت که خانم ستوده در خانه بازداشت، و به دادسرای اوین منتقل شده است.

سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در بیانیه‌های جداگانه‌ای از بازداشت نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، انتقاد کرده و خواستار آزادی فوری او شده‌ا‌ند.

نسرین ستوده روز چهارشنبه در منزل شخصی‌اش در تهران توسط نیرواهای امنیتی بازداشت و بە دادسرای اوین منتقل شد.

 

مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل اضافه کرده است: ما از مقام های ایران می خواهیم فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کنند. هرگونه اقدامی غیر از این می بایست از سوی جامعه بین المللی محکوم شود.

دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه ای خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده شده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر، گفته است:نسرین ستوده یک قهرمان حقوق بشری است که به خاطر دفاع خستگی‌ناپذیرش از حقوق شهروندان می بایست تشویق شود، نه این که پشت میله‌های زندان باشد.

همسر این وکیل دادگستری پیام خود در فیسبوک نوشت: «من یک بار به بازجویان در اتاق بازجویی گفتم: شما از کل کارهایی که یک حکومت باید برای کشورش انجام دهد، فقط یکی را بلدید؛ آن هم گرفتن ادمهاست.»

هنوز مشخص نیست نسرین ستوده به چه اتهامی بازداشت شده است. او در سال ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. این وکیل دادگستری در شهریورماه سال ۱۳۹۲ از زندان آزاد شد، اما یک سال پس از آزادی، به مدت سه سال به حکم دادگاه انتظامی وکلا از وکالت محروم شد.

اعتراض های پیاپی او به این حکم از مهرماه ۱۳۹۳ موجب کاهش این حکم به ۹ ماه شد و از آن پس امکان وکالت دوباره او فراهم شد.

نسرین ستوده در سالهای اخیر پرونده های متعدد مربوط به مسائل حقوق بشر، از جمله پرونده تعدادی از زنان و دختران معترض به حجاب اجباری معروف به «دختران خیابان انقلاب» و پرونده معترضان دی ماه سال گذشته را بر عهده داشته است.

او همچنین در روزهای گذشته از جمله وکلای معترض به فهرست وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه برای پرونده های امنیتی و سیاسی بوده است

 

.

 

بابەتی هاوپۆل

«خدیجە مھدی پور» بە ٢٠ ماە حبس تعزیری محکوم شد

«خدیجە مھدی پور» بە ٢٠ ماە حبس تعزیری محکوم شد برپایەی گزارشھا؛ فعال زن کرد …