هه‌ینی 8 كانونی یه‌كه‌م 2023

سقز.. برگزاری مراسم روز جهانی کارگر

بر اساس گزارش رسیده در روز 11 اردیبهشت مراسم روز جهانی کارگر در دفتر سندیکای خبازان سقز با حضور ده ها نفر از کارگران خباز برگزار گردید. در این مراسم رئیس سندیکای خبازان در باره وضعیت سازمان تامین اجتماعی و مشکلات معیشتی کارگران سخنرانی کرد. سپس یکی از کارگران حاضر قطعه شعری قرائت کرد و در ادامه جلال حسینی فعال کارگری، قطعنامه سندیکاها و تشکل های مستقل کارگری (سندیکای شرکت واحد، سندیکای هفت تپه سندیکای نقاشان البرز ، کمیته پیگیری و کمیته هماهنگی) را قرائت کرد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. این مراسم در ساعت 17:30 بعدازظهر شنبه، 11 اردیبهشت شروع و در ساعت 19 با پخش شیرینی پایان گرفت. لازم به یاد آوری است که مامورین اداره اطلاعات که در محل حضور داشتند تلاش کردند که به داخل سالن برگزاری مراسم بیایند اما با ممانعت کارگران روبرو شدند و در ادامه هنگامی که کارگران سالن را ترک می کردند مامورین اداره اطلاعات از تمامی افراد حاضر فیلم برداری کردند .

 

گزارشی از بازداشت فعالین کارگری سقز و نور افشانی آسمان این شهر!

همزمان با اقدام نمادین فعالین کارگری در نورافشانی آسمان شهر سنندج، جمعی از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی شهر سقز نیز در استقبال از روز جهانی کارگر اقدام به نور افشانی آسمان شهر سقز نمودند. قرار بر این بود که نورافشانی در 10 منطقه شهر صورت گیرد. این اقدام در چند منطقه شهر انجام گردید اما در مسیر پارک کوثر منطقه توسط مامورین امنیتی محاصره شده و محمد عبدی پور، آزاد احمدی، احمد عبدی پور، صدیق محمدی و پدرام عبدی پور در محل بازداشت می شوند. در ساعت بیست و سی دقیقه شب محمد عبدی پور و صدیق محمدی به ستاد خبری انتقال داده می شوند و آزاد احمدی، احمد عبدی پور و پدرام عبدی پور آزاد می شوند. مامورین در بازدید از ماشین محمدی پور تمامی فشفشه های موجود در ماشین نامبرده را ضبط می نمایند. در نهایت محمد عبدی پور و صدیق محمدی بعد از چند ساعت بازجویی در ساعت 20 دقیقه بامداد روز یکشنبه (12 اردیبهشت) آزاد شدند.

 

احضار فعالین کارگری در سقز!

براساس گزارش رسیده رحمان کاردار و حسین مرادی از اعضای کمیته هماهنگی و سید انور معطر فعال کارگری، طی تماس تلفنی اداره اطلاعات در شهر سقز، باید روز یکشنیه (12 اردیبهشت) خود را به ستاد خبری شهر سقز معرفی کنند. درآستانه روز جهانی کارگر، این چندمین بار است که فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی توسط نیروهای اطلاعاتی احضار و مورد تهدید و بازداشت قرار می گیرند. کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، ضمن محکوم کردن احضار و تهدید و بازداشت اعضای کمیته هماهنگی و دیگر فعالین کارگری خواستار پایان دادن به این فضای ارعاب و تهدید می باشد. یاد آوری می شود که گرامی داشت روز جهانی کارگر حق طبیعی کارگران و خانواده های کارگر ی است و نباید هیچ کسی به دلیل برگزاری این روز مورد بازداشت و یا تهدید و احضار قرار بگیرد .

 

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

12 اردیبهشت 95

 

بابەتی هاوپۆل

بازداشت حکیم محمدپوری، فعال زیست‌محیطی عضو انجمن پاژین بانە

در ادامە بازداشت فعالان کورد در کوردستان ایران، یکی از اعضای فعال انجمن زیست‌محیطی “پاژین” …