چوار شه‌ممه‌ 29 تشرینی دووه‌م 2023

کُردستان رتبه اول بیکاری را در سطح ایران دارد

یکی از مسئولین جمهوری اسلامی علام کرد که کُردستان رتبه نخست بیکاری را در سطح ایران دارد.

“عبدالمحمد زاهدی” استاندار کُردستان روز پنجشنبه ۷ خرداد در گفتگو با خبرگزاری حکومتی مهر با اشاره به میزان بیکاری در کُردستان اظهار داشت که ” درآمد سرانه مردم استان کردستان نصف میانگین کشوری است و به همین دلیل این میزان در طول سال به چهار میلیون تومان می رسد”.

وی در ادامه افزوده که وضعیت اقتصاد کشاورزی استان کُردستان دارای “جایگاه ضعیفی” است و می گوید که بر اساس آخرین آمار اعلام شده ۲۸ درصد جمعیت فعال کُردستان بیکار می باشند.

از سوی دیگر نیز مدیر کل مطالعات راهبردی دفتر نمایندگی رهبر ایران در کُردستان اعلام کرده که ۱۵ تا ۲۰ درصد واحدهای صنعتی کُردستان با ظرفیت کامل فعالیت می کنند.

به گفته “یوسف رستمی” “در حال حاضر۴۰ درصد کارخانه‌ ها و واحدهای تولیدی استان تعطیل هستند و این به آن معنا است که ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه معطل است”.

استاندار کُردستان نیز اظهار داشته که بیش از ۵۰ درصد واحدهای صنعتی این استان غیر فعال هستند.

قابل ذکر است، تمامی مناطق کُردستان به بهانه نبود امنیت از طرف جمهوری اسلامی مورد بی توجهی قرار گرفته و از کمترین بنیاد اقتصادی بهرمند می باشد و به همین دلیل هزاران تن از مردم کُردستان به منظور امرار معاش و گریز از بیکاری به بیرون از مرزهای کُردستان و یا شغل کاذب کولبری و کاسبی در مرزهای کُردستان روی می آوردند و به همین دلیل روزانه از طرف نیروهای جمهوری اسلامی مورد یورش قرار می گیردند و خسارات فراوآن جانی و مادیی را متحمل می شوند.

بابەتی هاوپۆل

بازداشت حکیم محمدپوری، فعال زیست‌محیطی عضو انجمن پاژین بانە

در ادامە بازداشت فعالان کورد در کوردستان ایران، یکی از اعضای فعال انجمن زیست‌محیطی “پاژین” …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.