امحای فرهنگی یا همزیستی؟ از ارومیه تا آمد: تغییر نام اماکن عمومی و واکنشها

از تاریخ ٤ مرداد امسال شهرداری ارومیه طی اقدامی جدید، تابلوی اسامی  چند خیابان و میدان سطح شهر را که نامهای کردی و فارسی داشتند کنده و نامهای ترکی را جایگزین کرده است.

این اقدام در فاصله کمی نارضایتی بخشی از نمایندگان و فعالین کرد این استان را بهمراه داشت، اما مانع از سرعت و شدت آن نشد. بنا به گزارشات تائید شده، عابد فتاحی نماینده آذری زبان ارومیه در مجلس طی نامه‌ای به شهرداری و استانداری ضمن تقدیر از این اقدام شهرداری، نارضایتیهای عمومی را محکوم و حامیان آنرا به احزاب کردی منسوب  کرده است و هشدار داده مبادا کردها با این بهانه دست به شورش بزنند.

این در حالیست که روند صلح و حل مسئله کرد در ترکیه پیشرفت قابل توجهی به خود دیده است و در تازه‌ترین اقدام اختیارات محلی مقامات کرد، دیروز سه‌شنبه شهرداری شهر آمد (Amed، مرکز و بزرگترین شهر شمال کردستان) نام میدان اصلی این شهر را از ‘داغ قاپی’ (ترکی) به شیخ سعید پیران (رهبر جنبش انقلابی شمال کردستان که در سال 1925 در آن میدان اعدام شده است) تغییر داد و انعکاس گسترده‌ای به همراه داشت.

گلتن کاشناک، شهردار آمد پس از این تغییر نام اعلام کرده است که شورای شهرداری آمد مهمترین قدم را در تاریخ خود برداشته است و آن قدم در جهت جلوگیری از اشغال و هویت زدایی است. او همچنین امید خواسته ترکیه با این گام هرچند کوچک روبه‌روی تاریخ پر از ستم و امحای خلقهای خود شود. نیروها و شخصیتهای سیاسی شمال کردستان عموما به این تغییر خوشبین هستند و آنرا گامی دیرهنگام اما مثبت در جهت کاهش خشونتهای نظامی مابین پ.ک.ک و ارتش ترکیه دانسته‌اند.

بنا به گزارش منابع زاگرس پست، طی روزهای گذشته طی مواردی چند نفر به روستاهای کردی اطراف ارومیه مراجعه کرده‌اند و با نشان دادن کارتهای بسیج خود تابلوهای اسامی کردی آن آبادیها را مخدوش یا کنده‌اند و به جای آن اسامی ترکی جدیدی جایگزین کرده و از اهالی خواسته‌اند اگر تابلوهای جدید کنده شوند باغ و زمینهایشان به آتش کشیده میشود.

شمال کردستان طی ماه گذشته تغییرات اساسی به خود دیده است و برای اولین بار در تاریخ ترکیه صلاح الدین دمیرتاش، فعال سیاسی کرد از حزب HDP (حزب دموکراتیک خلق) نامزد اولین انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد و در مناطق کردی بیشتر ارا را به خود اختصاص داد.

پارک دانشجوی ارومیه از اماکن تغییر نام یافته اخیر است.

پارک دانچو. ارومیه

 

بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.