بیشتر بی خانمان شدگان کوهستانهای شنگال نجات یافتند

طی عصر دیروز و صبح امروز یکشنبه 19مرداد دهها هزار از بی خانمان شدگان کوهستانهای شنگال پس از اشغال شهرشان توسط داعش با همکاری نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان و گریلاهای پ.ک.ک نجات یافتند و به مناطق امن منطقل شدند.

صبح امروز یکشنبه با رسیدن نیروهای کمکی پیشمرگه و گریلاهای پ.ک.ک به کوهستانهای شنگال بیشتر این اهالی که تعدادشان بیش از 150هزار نفر میبود و به مدت 5روز را بدون هیچ خوراکی گذراندند نجات یافتند.
 اگر چه آمار دقیقی از تعداد قربانیان این رخداد در دسترس نیست ، اما گفته میشود نزدیک 80 نفر که اکثرا کودک و سالخورده بوده‌اند در اثر تشنگی و گرما جان خود را از دست داده اند.
  ‘برکات’ خبر نگار تلویزیون روداو که در میان بی خانمان شدگان بود، صبح امروز یکشنبه نجات یافت و به محل کارش در اربیل رسید در برنامه زنده‌ای با بازگویی شواهدش از کوهستانهای شنگال در طی 5روز گذشته چند بار به گریه افتاد و گفت در سر راه چندین جنازه را دیده که توسط سگها خورده شده بودند. خبرنگار روداو دو روز گذشته طی آخرین تماس تلفنی خود با روداو گفت بیستر مردم کودکانشان را گم کرده‌اند و خیلیها از فرط گرسنگی برگهای درختان را میخورند.
شنگال بزرگترین مرکز کردهای ایزدی است که ترکیبی از دین زرتشتی و آئین مانی و از ادیان دیرین مردم کردستان است. داعش پس از اشغال این شهر از شهروندان ایزدی خواسته یا مسلمان شوند، یا کشته خواهند شد.
 طی عملیات تهاجمی پیشمرگه از دیروز تا ظهر امروز یکشنبه بیشتر نقاط اشغال شده اقلیم کردستان، با حمایت هوایی جنگنده‌‌های نیروی هوایی آمریکا پاکسازی شد. شهرهای مخمور و گویر و دهها آبادی اطراف این شهرها که اکثرا ایزدی نشین هستند از ناقط آزاده شده طی 24ساعت گذشته هستند و سد موصل و شهر شنگال کماکان تحت اشغال داعش هستند.
ویدیوی نجات یافتن بی خانمان شدگان شنگال:
https://www.youtube.com/watch?v=GoI4tndi_XA

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.