سێ شه‌ممه‌ 21 ئایار 2024

داعش چارپایان بمب گذاری شده را به جنگ پیشمرگه میفرستد

پس از یک هفته درگیری شدید مابین نیروهای داعش و پیشمرگه در مناطق جنوبی اقلیم کوردستان، داعش از ترفند بمبگذاری چارپایان برای خسارت وارد کردن به پیشمرگه سود میجوید.

به گزارش منابع خبری پیشمرگه از جبهه‌های جنگ با داعش، طی روزهای گذشته و پس از ناکامی نقشه‌ داعش برای اشغال اربیل پایتخت اقلیم کوردستان، عناصر داعش با بمبگذاری چندین راس از چارپایان و گسیل دادن آنها به سوی مراکز پیشمرگه در صدد وارد کردن خسارت به آنها و باز کردن راه برای اشغال اربیل برآمده‌اند.

در این باره یک منبع مطلع به سایت باسنیوز گفته است: ‘داعش پس از شکست در نقشه چندین ساعته‌اش برای به کنترل درآوردن اربیل، در اکثر نقاط در حال دفاع است و از شدت حملاتش به مراکز پیشمرگه بشدت کاسته.’  گمان میرود عقب نشینی داع‌ش از چند جبهه و شایعه فرار آنها به سوریه پس از دومین حمله هوایی جنگنده‌های F-18 آمریکا باشد به توپخانه‌های آنها که از صبح دیروز اوج گرفته است.

این منبع همچنین افزوده است عناصر داعش در اطراف مخمور به حداقل رسیده‌اند و در تدافعی ترین حالت به سر میبرند، همچنین برای جبران شکستهایشان چارپایان را ببگذاری میکنند و به سوی نیروهای پیشمرگه گسیل میدهند. این منبع حکومت اقلیم درباره خسارات احتمالی وارده به نیروهای پیشمرگه طی انفجار چارپایان خبرداده پیشتر ما این را میدانستیم که داعش در حال فرار دست به هر کاری و از جمله بمبگذاری حیوانات میزند، از اینرو این نقشه‌شان نیز خنثی شد.

قابل ذکر است داعش پس از یورش غیرمنتظره به شهر ایزدی نشین ‘شنگال’ در غرب موصل و در سر راه مرز روژاوا، به سرعت به خاک اقلیم کوردستان یورش برد و توانست شهرهای سوسنی، مخمور، قره‌قوش و دهها آبادی اطراف این شهرها را اشغال کند. طی دو ماه گذشته داعش در مرز بیش از 1000کیلومتری خود با حکومت اقلیم کوردستان مرتکب کمترین تعرض شده بود و تمامی حمله‌های آنها با شکست مواجه شد.

داعش پس از اشغال موصل و خارج کردن بیشتر تسلیحات ارتش عراق در این شهر، آنها را به شهرهای تحت اداره‌اش در سوریه برده بود و به گفته مسئولین نظامی حکومت اقلیم کوردستان در روزگای گذشته بسیاری از آنها را برای حمله به کوردستان و اشغال اربیل بازگردانده بود. از سوی دیگر گزارشها از جنوبیترین نقطه اقلیم کوردستان و هم مرز با داعش در شهر جلولا حاکی از تشدید حملات داعش طی شب گذشته به این شهر خبر میدهد، که شامل دو حمله از ساعت 23:00 صب گذشته و به مدت 3ساعت بوده است، اما هر دو حمله با دفاع همگانی و پاسخ توپخانه‌ای پیشمرگه خنثی شده است. این جبهه طی یک هفته گذشه تا دیشب شاهد آرامش نسبی بود.

طی اوج گیری درگیری داعش با طرفهای متخاصم خود، این گروه بیش از تمام گروههای اسلام گرای دیگر تا کنون از راههای غیر معمول ازجمله ‘جهاد نکاح'(زورگیری جنسی از زنان و کودکان)، رواج برده‌داری از طریق فروش زنان گروگان (خصوصا 510 زن ایزدی که پس از اشغال و تاراج شنگال در موصل به فروش رفتند)، بمبگذاری حیوانات زنده و مرده برای خسارت وارد کردن به نیروهای دیگر و بریدن سر اسیرها و همچنین به تاراج بردن مال و دارائیهای شهروندان جاهایی که اشغال کرده‌اند در جنگ استفاده کرده است. طی روزهای گذشته با اعلام وضعیت ویژه در اقلیم کوردستان و درخواست کمک تسلیحاتی از کشورهای آمریکایی و اروپایی، احزاب شرق کوردستان نیز برای اعزام نیروهایشان به جبهه موصل و نقاط دیگر اعلام آمادگی کردند و در چند نمونه عملیات موفقیت آمیزی نیز انجام دادند، وزارت پیشمرگه اقلیم طی صدور بیانیه‌ای از همکاری احزاب شرق کوردستان قدردانی کرد و آنرا در شرایط کنونی نالازم دانست.

تصویر: دو نفر از داوطلبان کورد پس از پاکسازی روستای گویر موصل.


بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.