دوو شه‌ممه‌ 27 ئایار 2024

اقدام به خودسوزی عادل مکرم، متهم سیاسی در زندان ارومیه

عادل مکرم، متهم سیاسی در زندان ارومیه امروز یکشنبه ۲۷ مهرماه به نشانه اعتراض نسبت به وضعیت خود، اقدام به خودسوزی کرد و از ناحیه پای راست دچار سوختگی درجه یک (سطحی) شد. این زندانی سیاسی پس از این اقدام اعلام اعتصاب غذا کرده و به سلول انفرادی منتقل شد.

دیروز یکشنبه ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹، عادل مکرم، متهم سیاسی در زندان ارومیه اقدام به خودسوزی کرد و از ناحیه پای راست دچار سوختگی درجه یک (سطحی) شد.

اقدام به خودسوزی این زندانی سیاسی به نشانه اعتراض نسبت به وضعیت خود صورت گرفته است. عادل مکرم امروز مجددا اعلام اعتصاب غذا کرده و تهدید کرده است که خودکشی خواهد کرد. او نهایتا به یکی از سلول‌های انفرادی زندان منتقل شده است.

عادل مکرم در حضور قاضی ناظر و معاون زندان اقدام به خودسوزی کرد و شلوار بر تنش سوخت و برای درمان سوختگی پا به بهداری زندان منتقل شد.

عادل مکرم از روز یکشنبه ۱۳ مهرماه امسال در اعتراض به بلاتکلیفی ۱۰ ماهه خود با دوختن لب‌هایش اعتصاب غذا کرد و یک روز بعد به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شد. نهایتا روز چهارشنبه ۱۶ مهر با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داد. وی مجددا از روز دوشنبه ۲۱ مهرماه در پی عدم تحقق وعده مسئولان زندان و تداوم بلاتکلیفی اعتصاب غذا کرد و شب سه‌شنبه ۲۲ مهر به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شد. او عصر روز چهارشنبه ۲۳ مهر پس از پایان دادن به اعتصاب غذا به بند عمومی منتقل شد.

پیشتر مسئولان وعده داده بودند که پس از ۱۰ ماه بلاتکلیفی او را با وثیقه از زندان آزاد کنند. عادل مکرم هم از ابتدا گفته بود اگر تا یکشنبه این اتفاق رخ ندهد مجددا اعتصاب غذا خواهد کرد و روز دوشنبه مجددا اعتصاب خود را به مسئولان زندان اعلام کرد.

عادل مکرم آذرماه ۹۸ پس از دیپورت از کشور ترکیه به نیروهای امنیتی ایران تحویل داده شد. وی به مدت ١٩ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات خوی بسر برد و نهایتا به زندان ارومیه منتقل شد.

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این متهم سیاسی در تاریخ ۱۳ شهریورماه امسال در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو برگزار شد. وی به “عضویت در یکی از احزاب کردستانی مخالف رژیم و خروج غیرقانونی از کشور” متهم شده است.

عادل مکرم، ۳۰ ساله، پدر یک فرزند و در حال حاضر مجرد است. وی تا پیش از این در بند سیاسی زندان ارومیه بسر می‌برد.

بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …