سێ شه‌ممه‌ 3 تشرینی یه‌كه‌م 2023

کیهان کلهر نامزد دریافت جایزە ومکس

مطابق اعلام رسمی وب‌سایت ومکس، ۲۷ اکتبر امسال مصادف با پنجم آبان ماە سال جاری در مراسم بیست‌وپنجمین سالگرد تأسیسش ، این جایزه را در فنلاند به کیهان کلهر نوازندە کورد تقدیم خواهد شد .

زاگروس پست: بنا به اعلام رسمی وب‌سایت وومکس درصفحه اول خود، برگزارکنندگان رویداد ومکس ضمن ابراز شعف و خوشحالی از اهدای این جایزه با افتخار به کیهان کلهر، آن را به‌دلیل تسلط و یگانگی مهارت این نوازنده کمانچه، در نوآوری و ایجاد زبان‌های جدید هیجان‌انگیز موسیقی و برای رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان به کیهان کلهر از کردستان ایران اهدا می‎نمایند.

همچنین ومکس در وبسایت خود در توصیف از هنر کمانچه‌نوازی کیهان کلهر نوشته است: برای کلهر، کمانچه صدای اوست، هنگامی‌که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند.

کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای‌جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است و با موزیسین‌های سایر فرهنگ‌ها نیز با زبان موسیقی دیالوگ داشته است؛ از جمله شجاعت حسین‌خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو رامبرانت هلندی، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ از این‌رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.

اکسپوی جهانی ومکس بزرگترین همایش موسیقی فعلی دنیا در حوزه غیرپاپ است که بیشتر متمرکز بر موسیقی ملل بوده و به حوزه موسیقی اقوام و سنتی کشورهای مختلف می‌پردازد. جایزه ومکس هرسال به هنرمند، ناشر و تهیه‌کننده برگزیده تعلق می‌گیرد.

بابەتی هاوپۆل

بازداشت حکیم محمدپوری، فعال زیست‌محیطی عضو انجمن پاژین بانە

در ادامە بازداشت فعالان کورد در کوردستان ایران، یکی از اعضای فعال انجمن زیست‌محیطی “پاژین” …