پێنج شه‌ممه‌ 23 ئازار 2023

سازمان ملل: نزدیک به ۶۰ میلیون آواره در جهان رکوردی تازه است

سازمان ملل متحد می‌گوید شمار آوارگانی که در پی خشونت‌ها و تنش‌ها در سراسر جهان، مجبور به ترک سکونت‌گاه خود در سال گذشته شده‌اند به حدود ۶۰ میلیون نفر رسیده که رکوردی تازه است.

این شمار ۸.۳ میلیون نفر بیشتر از شمار آوارگان در سال ۲۰۱۳ میلادی است؛ بالاترین شمار آوارگان در تنها یک سال.

آنتونیو گوترس، کمیسر عالی ملل متحد در امور پناهندگان به خبرنگاران گفته است «ما شاهد یک تحول انگاره هستیم. ورود به دورانی که شمار کسانی که به اجبار ترک سکونت‌گاه کرده‌اند، و نیز واکنش لازم به آن، به وضوح هر چیز دیگری که دیده‌ایم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد».

به گفته سازمان ملل در سال گذشته میلادی ۵۹.۵ میلیون نفر مجبور به ترک خانه و زندگی خود شده‌اند؛ «آنچه ناشی از آزار، بحران، خشونت‌های عمومی، یا زیر پا گذاشتن حقوق بشر بوده است».

یک سال پیش از آن این شمار ۵۱.۲ میلیون نفر بوده است. یک دهه قبل از این نیر بالغ بر ۳۷.۴ میلیون نفر. رقم‌هایی که نشان‌دهنده افزایش مرتب شمار آورگان و پناهجویان است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید اگر تمام آوارگان سال گذشته در یک جا جمع شوند، می‌توانند ۲۴مین «کشور» پرجمعیت جهان را تشکیل دهند.

بنا بر گزارش سازمان ملل از کل آوارگان سال گذشته، ۱۹.۵ میلیون نفر پناهنده بوده‌اند، ۱.۸ میلیون نفر پناهجو و ۳۸.۲ میلیون نفر نیز کسانی که محل زندگی خود را ترک کرده، اما در کشور زادگاه خود باقی مانده‌اند.

بیش از نیمی از پناهجویان در جهان، کودکان هستند. این رقم نیز در مقایسه با سال ۲۰۰۹ میلادی، (پنج سال پیشتر) ۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است.

در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی کشورهای ترکیه، پاکستان و لبنان، در برگیرنده بیشترین شمار پناهندگان بوده‌اند.

بابەتی هاوپۆل

زهرا محمدی به پنج سال حبس تعزیری محکوم و پرونده وی به اجرای احکام ارجاع داده شد

انجمن فرهنگی – اجتماعی “نوژین” اعلام کرد پس از طی کردن مراحل قانونی پرونده زهرا …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە .

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.