پێنج شه‌ممه‌ 2 كانونی یه‌كه‌م 2021
ماڵەوە / فارسی / 70 درصد کارگران ایران در زیر خط فقر زندگی می کنند

70 درصد کارگران ایران در زیر خط فقر زندگی می کنند

70 درصد کارگران ایران در زیر خط فقر زندگی می کنند و به گفته یکی از مسئولین بلند پایه حکومت ایران، اکثر این کارگران توان خرید وسایل مبتدی را دارا نمی باشند و همچون وسایل لوکس به آن می نگرند.

بنا به گزارش خبرگزاریهای حکومتی, روز دوشنبه 27 بهمن ماه 1393 خورشیدی “رحمت الله پور موسوی” دبیر کل کانون عالی شورای کار اسلامی در مصاحبه ای اعلام کرد: 70 درصد کارگران ایران در زیر خط فقر زندگی می کنند و 50 درصد دستمزد آنان برای خانه و بهداشت صرف می شود.

فعالین کارگری تاکنون چندین بار اعلام داشته اند: دستمزد کارگران در زیر خط فقر می باشد و مرداد ماه امسال نیز رئیس فراکسیون کارگری مجلس ایران اعلام کرد که 90 درصد جامعه کارگری ایران در زیر خط فقر می باشند و 10 درصد از آنان نیز با خف فقر فاصله زیادی ندارند.

این مسئول جمهوری اسلامی طی مصاحبه ای گفته بود: با توجه به اینکه توان خرید کارگران 73 درصد کاهش یافته دستمزد امسال کارگران طبق ماده 41 قانون کار تعین می شود.

در ماده 41 قانون کار ایران آمده، که جمهوری اسلامی این وظائف را بر عهده دارد: تعین میزان حداقل دستمزد کارگران بر اساس تغییر و میزان دستمزد بنا به وضعیت داده های همچون تورم اقتصادی که از طرف جمهوری اسلامی اعلام می شود، تامین حداقل امراز معاش اعضای خانواده، که تعداد میانگین آنان از طرف مرکز ارتباطات تعین می شود و به وضعیت اقتصادی کشور اجزا می شود، که طبق تذکر 2 قانون کار ایران حداقل دستمزد کارگران با قرارداد موقت کار تا 10 درصد از حداقل دستمزد کارگرانی که دارای قرارداد دائم می باشند.

این در حالیست, که دستمزد ماهانه کارگران در سال 1393 خورشیدی، حدود 608 هزار تومان تعین می شود، این در حالیست، که مرکز آمار ایران هزینه خانواده های کارگری را حدود یک میلیون و 400 هزار تومان و کمیته دستمزدهای مرکز شورای اسلامی کار هزینه خانواده ها را یک میلیون و 700 هزار تومان تعین کرده است.

بابەتی هاوپۆل

آزادی کارو کریمی تودیع قرار وثیقه در ارومیه

کارو کریمی شهروند بازداشتی اهل سنندج با تودیع قرار وثیقه از یکی از بازداشتگاههای امنیتی …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.