پێنج شه‌ممه‌ 2 كانونی یه‌كه‌م 2021
ماڵەوە / فارسی / یک زندانی سیاسی بلوچ اعدام شد

یک زندانی سیاسی بلوچ اعدام شد

یک زندانی سیاسی بلوچ پس از انتقال از زندان چابهار به زندان زاهدان با حضور مسئولین رژیم، به دار آویختە شد.

بنا به گزارش منابع خبری، سحرگاه چهارشنبه پانزدهم بهمن‌ماه سال ١٣٩٣، حکم اعدام “جیهند ریگی”، زندانی سیاسی بلوچ، در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

جیهند ریگی، روز سەشنبه چهاردهم بهمن‌ماه، از زندان چابهار که در آن‌جا در تبعید بەسر می‌برد به سلول انفرادی بند قرنطینەی زندان زاهدان منتقل شده بود.

بنا به این گزارش، هنگام اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی بلوچ، مرزیه دادستان زاهدان، مه گلی رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان و بازجوی وی حضور داشتەاند.

جیهند ریگی، چهار سال پیش از سوی نیروهای امنیتی ادارەی اطلاعات رژیم ایران بازداشت شدە بود و بعدها از سوی شعبەی یک دادگاه انقلاب زاهدان به ١٠ سال زندان و اعدام محکوم شدە بود.

تارنمای “فعالین حقوق بشر و دمکراسی” گزارش دادە است کە بازجویان وزارت اطلاعات شرط آزادی جیهند ریگی را همکاری با وزارت اطلاعات و ترور فعالین بلوچ توسط بستگان وی تعیین کرده بودند و بارها وی و خانواده اش تحت فشار، اذیت و آزار قرار داده بودند که با مامورین وزارت اطلاعات همکاری کنند و دست به ترور فعالین بلوچ بزنند”.

طی سال ٢٠١٤ دستکم ٩٠ مورد نقض حقوق‌بشر توسط نیروها و نهادهای حکومت اسلامی ایران در مناطق بلوچ‌نشین ایران صورت گرفته است.
این تعداد از آمار تنها مربوط به اعدام و بازداشت شهروندان بلوچ می‌باشد.

در مدت یادشده، 53 شهروند بلوچ در زندان‌های ایران اعدام و ٣٧ تن دیگر نیز با دستور نهادهای امنیتی ـ قضایی بازداشت گردیده‌اند.

بابەتی هاوپۆل

آزادی کارو کریمی تودیع قرار وثیقه در ارومیه

کارو کریمی شهروند بازداشتی اهل سنندج با تودیع قرار وثیقه از یکی از بازداشتگاههای امنیتی …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.