یه‌ك شه‌ممه‌ 21 ته‌مموز 2024

رشته‌ای از فعالیتهای دانشجویی 16آذر 92

فعالیتهای دانشجویی در خلال 16آذر با وجود محدودیتهای رسانه‌ای و ممنوعیتهای امنیتی با تشویق عمومی دانشجویان و رغبت نسبی فعالین سیاسی برگذار شد.

رشته‌ای از فعالیتهای دانشجویی در 16آذر به شرح زیر است؛

دانشگاه تهران : در دانشگاه تهران ظهر روز 16 آذر فضای دانشگاه متشنج شد. طی سخنراني محمد رضا خاتمی در سالن فردوسی دانشگاه، دانشجویان به طورمنظم شعارهای شدید و غیر قابل کنترل سر دادند. زندانی سیاسی آزاد باید گردد ، مرگ بر دیکتاتور از مهمترین شعارهای دانشجویان بودند. طی مراسم فضا از کنترل خارج شد و تنشهایی در حاشیه مابین دانشجویان رخداد. دانشجويان دانشگاه تهران با شعارهای «مرگ بر استبداد»، «مرگ بر ديکتاتور»، «جای هم کلاسيهايمان خالی» و «رياست دانشگاه، استعفا، استعفا» مراسم 16اذر را به اعتراضی ضدحکومتی تبديل کردند. به گزارش دريافتی مزدوران رژيم آخوندی چند تن از دانشجويان را دستگير کردند. آنان مدعی شدند دستگير شدگان دانشجو نبودند و کارت دانشجويی آنها تقلبی بوده است. بیش از دو هزار دانشجو ضمن آنکه یکصدا فریاد می زدند مرگ بر دیکتاتور، با در دست داشتن پلاکاردهایی به ستاره دار شدن دانشجویان اعتراض کردند. در حالی که منطقه دانشگاه در محاصره لباس شخصی ها و پلیس قرار گرفته بود و حراست دانشگاه تلاش زیادی کرد تا دانشجویان شعارهای ضد حکومتی ندهند، اما فریاد مرگ بر دیکتاتور در دانشگاه تهران طنین انداز گردید. گفته می شود تعدادی از دانشجویان دستگیر شده اند، اما هنوز اسم و مشخصات آنان معلوم نیست.

دانشگاه ملي : به هنگام سخنرانی روحانی در دانشگاه ملي دانشجويان معترض شعارميدادن ، دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد ، کیهان اسرائیل تسلیت تسلیت ، زنداني سياسي آزاد بايد گردد … تلويزيون رژيم براي پوشاندن صداي شعارها ، صداي شعارها را پايين آورده بود. همينطور مزدوران بسيجي براي پوشاندن صداي شعارهاي دانشجويان ، متقابلا شعار ميدادند كه انرژي هسته اي حق مسلم ماست در بيرون دانشگاه بعد از اتمام سخنراني روحاني ، شعارهاي دانشجويان شدت بيشتري گرفت

دانشگاه شريف : شريعتمداري به دانشگاه شريف آمده بود با اعتراض و شعارهاي كوبنده دانشجويان مواجه شد دانشجويان نمي خواستند كه اين مزدور وارد دانشگاه شود در پاسخ به “شعار مزدور برو گمشو” كه دانشجویان دانشگاه شریف ميگفتند شريعتمداري با وقاحت جواب ميداد كه : ما بچه تهران هستیم و در تهران گم نمی‌شویم. پاسدار شريعتمداری که با شعارهای: شريف جای تو نيست روبه رو شده بود در حفاظت کامل و با اسکورت در حالی که تمامی محوطه و اطراف او را مأموران و مزدوران لباس شخصی پوشانده بودند از دانشگاه رفت. خبرگزاری رسمی رژيم ـ ايرنا ـ نوشت: شريعتمداری در حالی خاطرات خود از دوران انقلاب را در دانشگاه صنعتی شريف تعريف می کرد که دانشجويان با بالا بردن صدايشان اجازه نمی دادند او سخنانش را به پايان برساند. در اين هنگام عده يی از دانشجويان با پشت کردن به جايگاه سخنران در سالن دانشگاه شعار; مرگ بر دروغگو; را فرياد می زدند. عده يی از دانشجويان شعارهای شديداللحنی عليه شريعتمداری سر دادند. تعدادی از دانشجويان باز هم با طرح شعارهايی عليه مدير مسئول کيهان خروج وی از دانشگاه را خواستار شدند.

دانشگاه پلي تكنيك : تجمع دانشجويان دانشگاه پلی تکنيک و درگيری آنها با مزدوران دانشجويان دانشگاه پلی تکنيک تهران امروز به مناسبت 16آذر تجمع کردند. دانشجويان درتجمع خود سرود ياردبستانی را خواندند و شعار سردادند. مزدوران بسيجی تلاش کردند تجمع دانشجويان را پراکنده کنند اما دانشجويان با مزدوران درگير شدند

مشهد : بسیح دانشجویی با اشغال سالن های دانشگاه مانع از برگزاری مراسم توسط تشکل های دانشجویی شد در دانشگاه های مشهد فقط بسیج حق برگزاری مراسم را داشت در اعتراض به اين وضعيت پيش آمده ، دانشجویان مشهدی برای روز دوشنبه تریبون آزاد برگزار خواهند کرد

همدان : در دانشگاه بوعلي و دانشگاه آزاد همدان ، عدم استقبال دانشجويان دانشگاه آزاد همدان از مراسم تحميلي روز دانشجوييكه از طرف خود دانشگاه برگزار شد در نوبه خود جالب بود!اين مراسم كه با هزينه بالا صورت گرفت مورد استقبال دانشجويان قرار نگرفت.

نجف آباد اصفهان : دانشجويان دانشگاه آزاد نجف آباد طی مراسمی به مناسبت 16اذر روز دانشجو با مزدوران بسيجی درگير شدند. به گفته شاهدان دامنه اين درگيری به بيرون از دانشگاه کشيده شد. در اين درگيريها بيش از 10تن از دانشجويان دانشگاه آزاد نجف آباد بازداشت شدند.

دانشجويان اصفهان : در باغ رضوان اصفهان بر سر مزار رشید اسماعیل پور (دو ماه قبل جسدش در منزل پیدا شد مرگ مشکوک فعال سیاسی بودن ) مراسم روز دانشجو بود تعدادی از نویسندگان حرف زدند که با حضور مامورین شخصی متوقف شد

دانشگاه ايلام : دانشجويان دانشگاه ايلام در سالن اجتماعات دانشگاه به مناسبت 16آذر تجمع کردند و شعار ”دانشجو می ميرد. ذلت نمی پذيرد“ سر دادند. دانشجويان همچنين اعلاميه هايی عليه رژيم آخوندی در دانشگاه پخش کردند.

دانشگاه شاهرود : دانشجويان دانشگاه شاهرود با برگزاری مراسمی، روز 16آذر را گرامی داشتند. در اين مراسم که به رغم تهديدها و اقدامات سرکوبگرانه رژيم آخوندی برگزار شد، دانشجويان اختناق و فضای امنيتی حاکم بر دانشگاه را مورد اعتراض قرار دادند.

دانشگاه نوشيروان بابل : روز شنبه 16 آذر ساعت 1130 صبح در دانشگاه نوشیروانی بابل، مراسم روز دانشجو پس از گذشت ۴ سال، برگزار گرديد دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل مراسم ۱۶ آذر كه از طرف مزدوران آخوندي تدارك شده بود را تحریم کردند و خودشان با آوردن سیم صوتی به صحن دانشگاه، مراسم مستقل خود را برگزار کردند دانشجویان برای نشان دادن شرایط خفقان در دوران ۸ ساله محمود احمدی نژاد، بطور سمبليك خرما پخش کردند. درانتها دانشجويان با حلقه زدن سرود يار دبستاني من را اجرا كردند

دانشگاه زنجان : در دانشگاه آزاد زنجان در حرکتی خود جوش و ناگهانی ، تعدادی از دانشجویان در یکی از راهروهای اصلی ضمن تجمع شعار دانشجو می رزمد ذلت نمی پذیرد ، سر دادند که با حمله ی نیروهای حراست و بسیج دانشجویی کار به درگیری کشید . گفته می شود تعدادی از دانشجویان توسط این نیروها بازداشت شدند .

دانشجويان دانشکده پلي تكنيك در روز 16آذر شعار ميدادند ‘زنداني سياسي آزاد بايد گردد’، و بسيجي ها در جواب ميگفتند: ‘دانشجوي اغتشاشگر اخراج بايد گردد.’

بنا به گزارشها تعداد بسيجي هايی خارج از محوطه به دانشگاه آورده شده بودند و پلاكاردهايی بين دانشجويان پخش ميكردند و با شعار یمرگ بر آمريكا’ باعث برهم زدن تجمع ميشدند. اما در بين پلاكاردهای جمعيت، چندين پلاكارد با عكس مجيد توكلي ديده ميشد و دانشجويان شعار ميدادند: زنداني سياسي آزاد بايد گردد.

همچنین مادر ندا آقا سلطان و سهراب اعرابي براي شركت مراسم 16 آذر به دانشگاه تهران رفتند ولي مانع ورود آنها به سالن مراسم شدند.

بنا به خبر رسيده جمعی از دانشجويان دانشگاه شريف پس از با خبر شدن از اين كه حسن شريعتمداری روز شنبه برای سخنرانی به دانشگاه شريف مي آيد؛ فراخوان داده و اعلام كردند كه :’ما دانشجوییم، نه چماق به دست ما نه فحش میدهیم، نه میزنیم، نه میشکنیم، نه آتش میزینم، فقط اجازه نمیدهیم کسی توی دانشگاه خودمان با پررویی به ما دروغ بگوید’… دانشجويان در اعتراض به ورود او به دانشگاه خواستار هو كردن وی و جلوگيری ازسخنرنی اش شدند.

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلیکترۆنییەکەت بڵاوناکرێتەوە. خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

ئەم ماڵپەڕە لە ئەکیسمێت بۆ کەمکردنەوەی هەرزە واڵە و سپام سوود دەگڕێ. فێربە چۆن زانیاری بۆچونەکانت ڕێکدەخرێت.