شه‌ممه‌ 20 ته‌مموز 2024

افشین حسین پناهی بە صورت مشروط از زندان آزاد شد

افشین حسین پناهی بە صورت مشروط از زندان آزاد شد

 ‎افشین حسین‌پناهی، فعال مدنی و محیط زیست محبوس در زندان مرکزی سنندج کە چندی پیش بە مرخصی اعزام شدە بود، مشمول عفو مشروط شدە و از زندان آزاد شد.

 روز یکشنبە ٧ اردیبهشت ٩٩ (٢٦ آوریل ٢٠٢٠)، مرخصی افشین حسین‌پناهی، فعال مدنی و محیط زیست محبوس در زندان مرکزی سنندج پس از سپری نمودن نزدیک بە سە سال حبس مشمول عفو مشروط شدە و از زندان این شهر آزاد شد.

یکی از اغضای خانواده حسین پناهی در این باره گفت که” بعد از تلاشهای فراوان فعالان مدنی و پیگیری خانواده ما، نهایتا با آزادی مشروط افشین موافق شده است، هر چند آزادی وی شامل بعضی محدودیت ها می شود، ولی خوشبتختانه فعالان مدنی سنندج هم برای گذاشتن وثیقه و هم پیگیری جهت آزادی وی افشین واقعا تلاش کردند.

وی اواخر اسفند ماه سال گذشتە با قید وثیقه ٦٠٠ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج به مرخصی چند روزه اعزام شد بود. 

افشین حسین پناهی، فعال مدنی که سابقه همکاری با نهادهای محیط زیستی را در کارنامه خود دارد، آبان ماه ۱۳۹۶ در شعبه یکم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی سعیدی به اتهام برگزاری مراسم نوروز و همکاری با یکی از احزاب کردی به هشت سال و نیم زندان محکوم شد. کە ٦ سال آن قابل اجرا بود.

‎افشین حسین‌پناهی پیش‌تر در تاریخ ۵ تیرماه ۹۶، سه روز پس از بازداشت رامین حسین پناهی، در منزل شخصی خود از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

‎این فعال مدنی که سابقه همکاری با نهادهای محیط زیستی را در کارنامه خود دارد، در سال ۹۰ طی پیگیری پرونده مرگ مشکوک برادرش”اشرف حسین پناهی” به اتهام ” تبلیغ علیه نظام” به یک سال محکوم و با پایان یافتن دوران محکومیتش از زندان آزاد شده بود.

رامین حسین‌پناهى از فعالان سرشناس کرد و برادر کوچکتر افشین حسین‌پناهی و فعال سیاسی ۲۴ ساله متولد روستای قروچای شهرستان دهگلان بود که سحرگاه روز شنبه ۱۷ شهریور ۹۷ به همراه زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی دیگر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.


بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …