یه‌ك شه‌ممه‌ 21 ته‌مموز 2024

ایران: وضعیت وخیم محمد صدیق کبودوند در زندان اوین

وضعیت جسمانی محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر زندانی در بند ۳۵۰ اوین، وخیم گزارش شده است. مسئولین با وجود عدم امکانات درمانی لازم در زندان، از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

 

بە گزارش خبرگزاری هرانا – یکی از نزدیکان این زندانی در گفتگو با هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفت: «آقای کبودوند علی رغم ناراحتی کلیوی و بیماری های گوارشی و فشار خون و با وجود ۲ بار سکته قلبی در زندان با مخالفت شدید دادستانی جهت اعزام به بیمارستان مواجه است.»

 

این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری خود در زندان است، در مدت نه سال و ۱۰ ماه ازحبس خود، تنها یک بار و آن هم پس از اعتصاب غذایی طولانی، به مرخصی اعزام شده است و به جز آن، وی از هیچ نوع مرخصی یا امکان دیگری برای خروج از زندان بهره مند نبوده است.

 

شایان ذکر است، محمد صدیق کبودوند موسس سازمان حقوق بشر کردستان، دهم تیر ماه سال ۱۳۸۶ بازداشت و پس از محاکمه در مجموع به ده سال و نیم زندان محکوم شده است.

 

وی که در سال ۲۰۱۱ از جمله کاندیدهای جایزه صلح نوبل بود، در این سال ها در زندان به عفونت کلیه، کاهش شدید قند خون و ضعف شدید جسمی مبتلا شده است.

 

محمدصدیق کبودوند در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ده سال حبس و از بابت تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق ارتباط و مراوده با سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و ارتباط و مکاتبه با شخص کوفی عنان دبیرکل وقت سازمان ملل متحد و گفتگو با رسانه‌های عمومی به یکسال حبس و جمعاً به یازده سال حبس محکوم شده است که در شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ده سال حبس از بابت تاسیس سازمان، مورد تایید قرار گرفته و قطعی شده است.

 

پرونده مربوط به فعالیت روزنامه نگاری که به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در هفته نامه پیام مردم توسط دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به یک سال حبس تعزیری، ۵ سال محرومیت از روزنامه نگاری و مدیریت نشریه و ابطال پرونده انتشار پیام مردم محکوم شد، که پس از تایید در دادگاه تجدید نظر استان تهران میزان محکومیت حبس در دیوان عالی کشور به ۶ ماه تقلیل یافته است.

 

آقای کبودوند پرونده‌ای نیز مربوط به انتشار کتابچه ای در مورد زنان و نقض حقوق آنان در ایران، در دادگاه انقلاب آذربایجان غربی داشت که از این اتهام تبرئه شد.

 

محمدصدیق کبودوند، هم‌اینک در نهمین سال حبس در بند ۳۵۰ زندان اوین زندانی است.

بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …