چوار شه‌ممه‌ 17 نیسان 2024

جهان،چشم به روی سرکوب و کشتار در «کردستان ترکیه» باز کند

 

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان سرکوب مردم کرد توسط حکومت ترکیە را محکوم کرد.

متن کامل بیانییە:

در «باکوور»کردستان ترکیه و حداقل 24 استان، جایی که هنوز وجود 22 میلیون کرد ساکن در آن مورد انکار دولت آن کشور است،متاسفانه هم اکنون جنگی ناعادلانه و نابرابر در جریان است. با فرو پاشیدن صلح اعلام شده از سوی آقای عبدالله اوجالان، حزب کارگران کردستان و کردها، دولت ترکیه جنگی تمام عیار علیه مردم کرد را آغاز نموده و رئیس جمهوری آن کشور با بستن شمشیر از رو برای مردم کرد گفته است: «تا بیرون راندن تمامی نیروهای مقاومت و مبارز کردی از شهرهای کردستان و تا نابودی کامل آنها جنگ ادامه خواهد یافت».

دولت ترکیه با لشکرکشی و اعزام نیروی ده هزار نفری مجهز به تسلیحات پیشرفته و تانک و بالگرد به کردستان، در بزنگاه جنجال آفرینی های جنگجویان داعش و النصره و دیگر متحدان آن کشور در عراق و سوریه و در زمانی که چشم جهانیان به بی رحمی ها و کشتارهای سبوعانه داعش خیره گردیده است، یورش به مردم کرد و جنگ در «باکوور» را شعله ور ساخته است. دولت ترکیه به بهانه مقابله با حزب کارگران کردستان و اخراج اعضای پ.ک.ک از شهرها و مراکز جمعیتی مناطق خود مدیریتی شهروندان محلی و شهرهای دیاربکر، ماردین، شیرناک، بوتان، سور، کرپوران، جزیره و نصبین را مورد هجوم و حمله نظامی قرار داده است.

 

در این حملات تاکنون ده ها تن از شهروندان مدنی کشته شده و تعداد زیادی زخمی و یا دستگیر و بازداشت گردیده اند. هم راستا با یورش نیروهای نظامی به کردستان و اعلام حالت فوق‌العاده و حکومت نظامی در برخی مناطق، خشونت، ترور، قتل سیاسی و تهدید رهبران احزاب و نهادهای مدنی و محلی بطور فزاینده‌ای گسترش یافته اند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان شروع دوباره جنگ در «باکوور» و سرکوب و کشتار مردم کرد توسط دولت ترکیه و همزمانی و هم راستایی آن با هجوم و حملات داعش و پیکارجویان متحد آن کشور به اقلیم کردستان در عراق و «روژآوا»در سوریه را تداوم و اجرای سیاست کهنه راهبردی نژادگرایانه دولت های پیشین ترکیه در راستای ایزوله سازی نژادی و نسل کشی مردم کرد و تجاوز به اصول بنیادین حقوق بشر قلمداد نموده و آن را مردود و محکوم می داند.

این سازمان از جهانیان درخواست می نماید که دیده گان بر روی رفتار و کردار و اجرای برنامه های سرکوبگرانه، تروریست پرورانه و جنگ افروزانه دولت ترکیه در منطقه خاورمیانه بویژه در قبال مردم کرد باز کنند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از مردم آزاده جهان و عموم آزادی خواهان و همه کردهای جهان درخواست و دعوت می کند نسبت به سرکوب گری های نژادپرستانه دولت ترکیه ساکت نباشند و با برپایی تجمع و آکسیون و اعتراض های مدنی جمعی و خیابانی و دیگر اقدامات مدنی از طرق ممکن و بصورت مسالمت آمیز سیاست ها و اقدامات سرکوبگرانه و جنگ افروزی های دولت ترکیه را افشا و محکوم نموده و ختم جنگ و کشتار در «باکوور» و تروریست پروری آن دولت را در منطقه خواستار شوند.

 

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

تهران: 1 دی 1394/ 21 دسامبر 2015

بابەتی هاوپۆل

بیان فرج‌اللهی، شهرووند اهل سنندج به شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر احضار شد.

به گفته یک منبع مطلع، این فعال زن به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شعبه …