چوار شه‌ممه‌ 28 شوبات 2024

انتشار جزئیات یکی دیگر از اختلاس ها در دولت احمدی‌نژاد

افشاگری در خصوخ فسادها و اختلاس‌های دولت نهم و دهم همچنان ادامه دارد و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران جزئیات بیشتری از اختلاس ۲۲۰ میلیون دلاری در پروژه راه‌آهن ایران و ترکمنستان را تشریح کرده است.
پروژه ۷۰۰ میلیون دلاری اترک- برکت قرار بود ایران، ترکمنستان و نهایتاَ قزافستان را با ۳۲۵ کیلومتر راه‌آهن، به هم وصل کند.
رحیم زارع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه با سایت مجلس می‌گوید که در سال ۱۳۸۸ به دلایل نامعلوم پروژه عظیم ملی و زیربنایی راه آهن مذکور به شرکت پارس انرژی ایران به مالکیت (الف – ر) بدون داشتن کوچک‌ترین تخصص و عدم امکانات لازم و بدون سرمایه اولیه واگذار می‌شود.
زارع می‌گوید این شخص در سال‌های دهه هفتاد به دلیل فعالیت ناسالم اقتصادی و غیرشفاف، فرار از مالیات و رانت خواری، در زندان اوین در حبس بوده و دستگاه‌های ذیربط تمامی اموال بدست آمده او را درایران و نیز درچندین کشور خارجی به نفع بیت‌المال مصادره می‌کنند.
الف- ر اما در دوران احمدی‌نژاد به ایران بازمی‌گردد و در مقام مجری پروژه‌ راه‌آهن اترک- برکت، از تمامی منابع مالی و حمایت‌های مقامات دولتی کشور سوءاستفاده کرده و این پروژه عظیم ملی را به علت ناتوانی و با نیت کلاهبرداری از منابع مالی آن به شکل نیمه تمام رها می‌سازند و تا آنجایی که مشخص شده تاکنون بالغ بر بیش از ۲۲۰ میلیون دلار پول دریافت نموده و متواری است.
زارع می‌پرسد: باید بررسی شود که چرا و چگونه چنین پروژه عظیم تخصصی ۸۰۰ میلیون دلاری به این فردی که در گذشته کارنامه شفافی ندارد واگذار می‌شود؟
گفتنی است تا کنون موارد مختلفی از اختلاس و ارتشا در دوران دولت احمدی‌نژاد افشا و “پرده‌برداری” شده است. از فروش ده هزار متر زمین هتل هما به همسر پیمانکار ایران ایر و “گم‌شدن” یک دکل نفتی به ارزش ۷۸ میلیون دلار تا اعطای چندهزار مورد بورسیه غیرقانونی به بستگان و خویشان و هواداران دولت تا فروش غیرمجاز اراضی منابع طبیعی و اختلاس‌ در سازمان تامین اجتماعی به ریاست سعید مرتضوی تا نامعلوم‌ بودن سرنوشت بخش بزرگی از درآمدهای ۸۰۰ میلیاردی ایران از نفت در دوره ۸ ساله دولت‌های نهم و دهم و احمدی نژاد.
با این همه عناصر و کارگزاران دولت احمدی‌نژاد کمتر در این موارد تعقیب و محاکمه شده‌اند.

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …