پێنج شه‌ممه‌ 11 ته‌مموز 2024

انتقال افشین سهراب زاده زندانی سیاسی محبوس در میناب به زندان اوین

«افشین سهراب‌زاده» زندانی سیاسی کُرد، صبح امروز دوشنبه ۲ شهریورماه ۱۳۹۴، از زندان میناب به زندان اوین تهران منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، انتقال این زندانی سیاسی مبتلا به سرطان، در حالی صورت گرفته است که چهار ماه پیش او از مسوولان قوه قضائیه درخواست انتقال به زندانی دیگر که در آن امکان درمان برایش فراهم باشد را کرده بود.

گفته شده با گذشت یک سال و نیم از درخواست مرخصی این زندانی بیمار، با درخواست انتقال او موافقت شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در زندان میناب گفته: “وضعیت سلامتی افشین به شدت وخیم بوده طوری که فشار خونش ۷ روی ۸ بوده است. او با این وضعیت صبح امروز در زندان میناب تسویه حساب کرده و به زندان اوین در تهران منتقل شد.”

این منبع همچنین اشاره کرده: “مسوولان زندان میناب به افشین اجازه نداده که هیچ‌گونه وسیله‌ای را با خود ببرد.”

«افشین سهراب‌زاده» ۲۴ ساله است، وی به دلیل ابتلا به بیماری سرطان روده و خونریزی داخلی، در وضعیت بسیار نامناسبی قرار دارد.

در این باره یک منبع مطلع به کمپین گفته: “افشین سهراب زاده که دیگر جز پوست و استخوان به سبب سرطان روده چیزی از وجود ایشان نمانده، تاکنون در حبس بوده و دادستان میناب و عوامل قضایی در کردستان علت تاخیر مرخصی و یا انتقال ایشان را به نوبت به یکدیگر پاس داده‌اند.”

پزشک معتمد کمیسون پزشکی زندان‌های استان هرمزگان پیش‌تر در جریان معالجه این زندانی، با ارسال نامه‌ای به مسوولان زندان و دادستان شهر میناب وضعیت او را بحرانی اعلام کرده بود. دادگستری استان کردستان در آن زمان با اعزام به مرخصی درمانی او مخالفت می‌کرد.

Afshin-Sohrabzadeh1-kampain.info«افشین سهراب‌زاده»، اهل کرمانشاه در ۱۸ خردادماه ۱۳۸۹، توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر کامیاران بازداشت شد و از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب شهر سنندج، به اتهام “محاربه” از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت (کومه‌له)، به تحمل ۲۵ سال زندان همراه با تبعید به «زندان میناب» محکوم شد. او اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۰، از «زندان مرکزی سنندج» به «زندان میناب» تبعید شد.

گفته شده این زندانی سیاسی کُرد در زمانی که در اداره اطلاعات کامیاران بازداشت بوده، از سوی «شهرام رحیمی» معاون وقت اطلاعات کامیاران به شدت شکنجه شده است.

منابع مطلع کمپین شکنجه‌های این زندانی را بی‌رحمانه توصیف کرده‌اند و گفته‌اند: “افشین از ناحیه دماغ دچار شکستگی شده و بر اثر ضربات شدید وارده از سوی شهرام رحیمی مامور اطلاعات، فتق این زندانی سیاسی پاره می‌شود و با همان وضعیت به رجایی شهر کرج فرستاده می‌شود. او پس از ۲۰ روز بدون درمان، دوباره به اتاق‌های بازجویی اداره اطلاعات سنندج بازگردانده می‌شود. هنگامی که این زندانی چندین بار از شدت درد از هوش می‌رود، در یکی از بیمارستان‌های شهر سنندج تحت عمل جراحی فتق قرار می‌گیرد، به صورتی که پس از این عمل، برای نزدیک به ۹ ماه به وی سوند وصل می‌شود.”

همچنین این زندانی سیاسی بیمار، ۱۲ تیرماه ۱۳۹۲، در اعتراض به وضعیت بد زندان میناب و تبعیدش به این زندان، با خوردن شیشه‌های لامپ و زدن رگ دستش اقدام به خودکشی کرده بود.

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …