پێنج شه‌ممه‌ 30 ئایار 2024

ایران و چین؛ رکورددار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۴

بر اساس گزارش یک سازمان حقوق بشری ایتالیایی در سال گذشته بیش از ۳۵۰۰ تن در ۲۲ کشور جهان اعدام شده‌اند. در ایران تنها در ۶ ماه گذشته، بیش از ۶۵۷ نفر به طناب دار سپرده شده‌اند.

بر پایه‌ی آمار غیر رسمی سازمان “نسونو توچینی کائینو (دست‌ها از قابیل کوتاه)” که برای لغو مجازات اعدام در سراسر جهان فعالیت می‌کند، در سال ۲۰۱۴ چین، ایران و عربستان سعودی به ترتیب مقام‌های اول تا سوم اعمال مجازات مرگ را در سراسر جهان از آن خود کرده‌اند: ۶۷ درصد اعدام‌های بین‌المللی (۲۴۰۰ نفر) در چین صورت گرفته است. در ایران، دست‌کم ۸۰۰ انسان به طناب دار سپرده شده‌اند و مأموران عربستان سعودی، دست‌کم ۸۸ نفر از “بزهکاران” را اعدام کرده‌اند. در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۴، دست‌کم ۳ هزار و ۵۷۶ نفر در ۲۲ کشور جهان به ‌حکم دادگاه‌ها کشته شده‌اند. این رقم در سال ۲۰۱۳، به ۳ هزار و ۵۱۱ تن می‌رسید.

کمترین آمار اعدام در سال 2014 میلادی در سراسر جهان متعلق به کشور ژاپن می باشد که تنها 3 تن اعدام شدند و همچنین در آمریکا 35 نفر و تایوان 5 نفر اعدام شدند.

شایان ذکر است، سالانه در ایران دهها تن به اتهام سیاسی و عقیدتی و افرادی که در تمن کمتر از 18 سالگی جرمی مرتکب شده اند اعدام می شوند و این مسئله مغایر با قوانین و کنوانسیونهای بین المللی می باشد.

بابەتی هاوپۆل

ماموستا ابراهیم سلیمی به سه سال حبس محکوم شد

ماموستا ابراهیم سلیمی، امام جمعه مسجد “چهار یار نبی” پیرانشهر توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه …